Mýty o sexu a antikoncepci

O vhodné antikoncepci by se měla žena poradit se svým lékařem
 

Na sociálních sítích a v internetových médiích se stále setkáváme s nesprávnými informacemi a mýty o antikoncepci, a to i přesto, že v současnosti je přístup ke znalostem o novinkách z oblasti medicíny a výzkumu daleko větší než dřív. 

Dnes si ženy mohou vybrat ze široké nabídky různých typů antikoncepce; všechny generace před nimi tuto možnost neměly. Špatná informovanost ale podle výzkumů stále přetrvává. 

Dotazníkové šetření Truth Report (Pravdivá zpráva) společnosti Bayer z roku 2015 oslovilo v Kanadě a Evropě (včetně České republiky) 5 912 žen ve věku 20–29 let, aby zjistilo rozšíření mýtů a mylných představ o sexu a antikoncepci. Výzkum zjistil, že existuje značná mezera ve znalostech žen o vlastním těle i o dlouhodobé antikoncepci, jedné z nejúčinnějších forem zabránění početí.

Hlavní poznatky z výzkumu

  • 9 ze 100 žen užívajících antikoncepci je přesvědčeno, že během menstruace nelze otěhotnět
  • více než polovina respondentek (54 %) neví, že bod G je součástí pochvy
  • 44 % z dnešních dvacetiletých žen užívajících antikoncepci je mylně přesvědčeno o tom, že metody dlouhodobé antikoncepce nejsou nikdy vhodné pro ženy, které dosud nerodily

 

Odkud ženy získávají informace?

Na dotaz, odkud získávají informace, 50 % dvacátnic z Kanady a Evropy užívajících antikoncepci připustilo, že informace o dostupných možnostech antikoncepce získávají z internetu a sociálních médií jako twitter a facebook, 25 % od přátel a 17 % z časopisů pro ženy.

Je to vaše zdraví – je to vaše budoucnost

Světový den antikoncepce 26. září je každoročním vyvrcholením kampaně za zlepšení sexuálního zdraví. Jejím hlavním cílem je „svět, ve kterém je každé těhotenství plánované“.

 

U nás je situace zřejmě lepší

V České republice je ještě jedním ze zásadních zdrojů pro získávání správných informací o antikoncepci lékař, a to u 78,4 % žen z celkového počtu oslovených 500 žen ve věku 20–29 let. Dobrý lékař by samozřejmě měl posoudit, který typ antikoncepce se hodí pro konkrétní ženu a její případná zdravotní rizika.