Co může za ztrátu sexuálního apetitu

Neodsuzujte mě, jsem jen polygamní
 

Změna tzv. sexuální chemie je průšvih; člověk – v tomto případě žena - se sexuální averzí vnímá svého partnera negativně, a to ve všem… 

…nakonec i v tom, jak mluví, jak pije, jak (ne)voní – příkladů by byly desítky.

Co znamená pojem ztráta libida

Je to stav občasný nebo trvalý pokles nebo úplná ztráta chuti přijímat a projevovat sexuální aktivitu. Snížené libido může být u některých jedinců normou, a podle toho by si měli vybírat všechny potenciální partnery. Především ale to může být tím, že je vzájemný vztah, a to i dlouhodobý, prostě vyhaslý a skončený. Pak záleží na inteligenci partnerů, zda si umění tento stav vysvětlit a odpovídajícím způsobem vyřešit.

(Přečtěte si také: Milujete se (méně) často?)

Proč touha pro sexu mizí

Závisí jak na celkovém založení. Na tom, zda jste spíše výbušní a vášniví, nebo naopak klidní a víceméně pasivní. Stejně tak se na vztahu k sexu podílí i životní styl. Na snižování sexuálního apetitu se negativně podepisuje jak partnerský nesoulad, tak chronický stres, přepracování, kouření, vysoká spotřeba alkoholu a nakonec i případné nepříjemné sexuální zážitky z minulosti.

(Bude vás zajímat: Kardiaci se - většinou - nemusí bát sexu)

I léky jsou na vině

Velký vliv má i konzumace některých léků, které mnoho lidí středního a vyššího věku užívá. Jednak jsou to antidepresiva, jednak léky na snižování krevního tlaku a dalších chronických nemocí, například na cukrovku, na onemocnění jater a ledvin, na snižování hladiny krevních tuků. Obecně se dá říci – i když výjimky potvrzují pravidlo -  sexuální touha klesá s věkem.

(Čtěte: Některé léky snižují toužení)

Jak je to u žen?

Ženy mohou mít poruchy orgasmu; v období kolem menopauzy, kdy klesá hladina sexuálních hormonů, se objevuje u 30 až 50 procent žen. Ženy ovšem daleko citlivěji vnímají nedostatek zájmu a chyby v partnerské komunikaci, kterou muži vyššího věku často vynechávají a nepokládají za důležitou. Výrazně se u nich projevuje snížení sexuální touhy při dlouhodobém emočním vypětí, při osamělosti a při ztrátě manžela nebo partnera.

 

Pokud hledáte odborníka – sexuologa ve Středočeském kraji, měli by to být tito odborníci: MUDr. Dagmar Křížková (Benešov),
MUDr. Karel Chládek (Pečky),
MUDr. Josef Langer a MUDr. Bohumila Baštecká (Poděbrady),
MUDr. Jiří Marek (Mladá Boleslav)
a v Centru psychologicko-sociálního poradenství v Příbrami II.

Přečtěte si i naše články o seznamování v rubrice single.


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru