Zázračné granátové jablko: Ochranář vašeho srdce a ledvin

Nejnovější výzkumy hovoří jasnou řečí. Granátové jablko je velice účinnou prevencí kardiovaskulárních onemocnění. S čím vším vám tohle zázračné ovoce pomůže a jak ho správně vybrat?

12.04.2017 - 13:12   |  
Granátové jablko je skutečně zázračným ovocem
Zobrazit fotogalerii (3)

Většina lidí ho v obchodech ignoruje, ovšem to je škoda a především chyba. Granátové jablko totiž patří k těm vůbec nejvíce prospěšným druhů ovoce, které máme možnost konzumovat. Zabraňuje totiž kornatění tepen, které vzniká v důsledku ukládání tukových látek. Udělejte tudíž něco pro své srdce a cévy i vy a dopřejte si ho. V dnešní době znamená jeho pořízení naprosto snadnou práci.

Co vlastně je?

Jedná se o ovoce červené barvy, které je velmi aromatické a má sladkokyselnou chuť. Známé je také pro výrazné zdravotní účinky. Granátovníky rostou především ve Středozemí, nicméně v dnešní moderní době není problém jejich plody sehnat i v našich obchodech.

Pokud si plod granátovniku dopřejete, najdete v něm až 600 semen. Jsou velice chutné už jako syrové, avšak dají se dobře využít i do teplé kuchyně, a to do spousty pokrmů, záleží jen na vaší fantazii.

V čem tkví jejich dokonalost?

Granátová jablka obsahují přibližně okolo 80 % vody. V rámci minerálních látek je v nich zastoupen vápník, železo, horčík a také velké množství sodíku a draslíku. Tyto látky ale nejsou tím jediným, co tohle skvělé ovoce obsahuje.

Můžeme v něm totiž najít také nepřeberné množství vitamínů. Hlavními složkami jsou B1, B2, B3 a C, v míře menší je pak zastoupen i vitamín A. K tomu všemu jako menší bonus jablko obsahuje také hned šest esenciálních a devět neesenciálních aminokyselin. 

Pomazánka s granátovým jablkem

potřebujeme: 1 velké granátové jablko, 2 šálky bílého jogurtu, 2 střední pórky, 1/4 šálku džusu z granátového jablka, 1/4 kávové lžičky soli, pár lístků čerstvé máty

postup: v misce smíchejte jogurt, džus, pórek a sůl, postupně k této směsi vmíchejte granátová zrníčka (pár lžiček si ponechte stranou na ozdobu). Celou směs přendejte do servírovací misky, ozdobte lístky máty a zrníčky. 

Blahodárné účinky pro srdce a cévy

Plody granátovníku velmi výrazně přispívají ke snižování výskytu kardiovaskulárních chorob. Zlepšuje totiž průtok krve v rámci celého systému. Navíc látky obažené v granátovém jablku pomáhají udržovat normální hladinu cholesterolu v krvi, což znamená, že skvělým způsobem chrání srdce a cévy. 

Velmi významná je také podpora imunitního systému, zbavuje totiž tělo škodlivin a také zpomaluje proces stárnutí buněk. Pozitivní účinky má také na zažívání, trávení a též podporuje správnou fuknci ledvin. To vše dokážou maličká červená lesklá semínka, kterých jsou v plodu stovky.

Jak správně jablko vybrat?

Není zrovna jednoduchým úkolem koupit si plod, který je tím správným. V obchodě se zaměřte především na jablka, která jsou absolutně nepomačkaná, neseschlá, ani jinak poškozená. Slupka by se měla lesknout a na dotek by měla být hladká a pevná. Přirozeně červenou barvu ovoce by neměl v žádném případě přebíjet jakýkoliv jiný odstín či náznak vybledlosti. 

Jak ovoce využívat?

Možná si myslíte, že potenciál granátového jablka v rámci využitelnosti je nízký, nicméně opak je pravdou. Velmi dobře se hodí na přípravu džusů nebo smoothie. Nalezneme ho ale i v receptech s grilovaným lilkem, tvarohovými koláči nebo i kuřecím masem. 

Je hodně využíváno hlavně o Vánocích, a to ve formě dekorace vánočních stolu. To je ale samozřejmě škoda, protože spousta červených zrníček zůstane zcela nevyužita. Dekorace se pak totiž velmi často likviduje. 


Přidat komentář

Pro vkládání komentářů se prosím přihlašte nebo zaregistrujte.

Výhody registrace:
Při registraci si můžete zvolit unikátní přezdívku a pod ní psát příspěvky. Tuto přezdívku vám nikdo nebude moci vzít. Registrace bude do budoucna jeden z našich nástrojů k udržení diskusí v přijatelných mezích.

Při registraci si můžete zvolit unikátní přezdívku a pod ní psát příspěvky. Tuto přezdívku vám v budoucnu nikdo nebude moci vzít. Zároveň registrací dáváte souhlas se zasíláním informací a nabídek tykajících se webu Čtidoma.cz nebo jeho provozovatele či obchodních partnerů.

Redakce si ponechává právo jakýkoli nevhodný příspěvek smazat bez udání důvodu.