Zbavte se zápachu z úst jednou pro vždy: Pomůže změna stravování i ústní hygiena

Důležitě je dodržování pitného režimu
Zobrazit fotogalerii (3)
05.08.2017 - 17:00   |  

Zápach z úst je velkou nepříjemností pro postiženou osobu, ale i pro její okolí. Když s dechem není něco v pořádku, necítíte se komfortně, člověk je nervózní a ztrácí sebevědomí. Lidé to na vás poznají. Co s tím?

Náš organismus je na tělesné pachy zvyklý. Přesto se často stává, že je nejsme schopni ucítit. Existuje však skupina lidí, která je na pach mimořádně háklivá. Obávají se, že budou cítit v situacích, ve kterých jim to vlastně ani nehrozí. Jak se tomuto problému úspěšně vyhnout?Základem je změna hygieny, stravování a pomoci může i lékař, tak se ho nebojte navštívit.

Příčiny zápachu z úst jsou různé

Podle výzkumu postihuje zápach z úst dokonce každého čtvrtého člověka. Odborně se nazývá halitóza a dělíme ho na dva typy. Krátkodobý a trvalý. Př krátkodobém tento problém ovlivňují různé faktory, jako je například špatné stravování, nedostatečná dentální hygiena a nebo může jít o součást jiného zdravotního problému. Druhý typ, tedy trvalý, je indikátorem nepříjemností v našem těle, proto bychom ho neměli podceňovat. Pokud si nevíte rady, určitě vyhledejte odborníka. 

Rady proti zápachu z úst z lidového léčitelství jsou například žvýkání listů petržele, žvýkání zázvoru, žvýkání anýzu nebo nálev z anýzu nebo třeba vyplachování úst černým čajem.

Na zápachu z úst se ale podepisují i maličkosti, jako je například dýchání ústy a sliny, respektive jejich nedostatek. Při snížené produkci slin náš organismus není schopný bojovat proti nahromaděným bakteriím v ústní dutině. Pokud jde o výsledek dehydratace, pomůže jen trocha vody. V případě, že jde o dlouhodobou záležitost, může vám zápach z úst napovídat, že není něco v pořádku se štítnou žlázou.

Kdo je nejvíc náchylný?

Speciálně náchylní jsou lidé, kteří pracují s hlasem. Může jít o učitelky, telefonní operátory nebo moderátory. Při mluvení je totiž snížený přítok antibakteriálních slin. Nečistoty se tak nevyplavují z dutiny, ale rozkládají se v ústech. Může jít o zanedbanou ústní hygienu. Pokud si člověk nečistí denně zuby, nevyužívá ústní vodu či nit, zůstávají mu v mezizubním prostoru zbytky jídla. To je ideální místo pro bakterie tvořící zápach.

Za zápachem z úst mnohdy stojí také únava, hormonální změny, hlad a držení diet. Dalším negativním faktorem je kouření, které vysušuje sliznici.

Prevence před zápachem z úst

Kromě zvýšené péče o vaše ústa je potřeba zlepšit i pitný režim. Ten udržuje množství slin v normě a dochází k přirozenému pročišťování ústní dutiny. Když do sklenice z vodou navíc přidáte pár kapek citrónu, boj se zcela určitě zjednodušší. 

Dalším přirozeným způsobem je pravidelně jíst a po menších porcích. Celkově může přizpůsobení jídelníčku velmi pomoci. Zvýšit byste měli příjem vlákniny. Náchylnější na tyto problémy jsou ti, kteří pravidelně konzumují maso. Jeho kousky se častěji zachytávají v mezizubním prostoru. Stejně tak trpí i ti, kteří zvýšili příjem bílkovin a naopak snížili sacharidy. Cibule a česnek zůstávají velkými strašáky. Následky bývají ale jen krátkodobé. V boji vám pomůže například máta nebo petrželová nať. Někdy pomůže i sklenice mléka.

Zápach může souviset i se špatným trávením. Pokud se vám problém nepodařilo vyřešit dietou nebo změnami ve stravování, i v tomto případě kontaktujte lékaře.

Podcenění čistého jazyka

Právě na jazyku žije velké množství bakterií, proto není vůbec špatné pečovat i o něj. Nezapomeňte mít vždy po ruce ústní vodu. Do kabelky se vám vejde minimálně zubní nit, kterou byste měli použít po každém jídle. Pokud jsou ale vaše problémy dlouhodobé, určitě si domluvte návštěvu u lékaře. Pokud se v ústech objeví i vředy nebo zánět dásní, konzultaci se nevyplatí oddalovat.