Pochva mění pach i několikrát během dne. Kdy se začít znepokojovat?

Prostředí ve vagině je hodně specifické a je třeba se o něj dobře starat.
Zobrazit fotogalerii (3)
12.09.2017 - 06:30   |  

Poševní sekret má samozřejmě svou vůni, kterou během dne mění. Některé vůně jsou přirozené, některé už méně, přičemž pak je třeba situaci řešit. Jaké pachy můžeme registrovat?

Člověk by měl své tělo sledovat tak nějak s rozumem, ani ne moc, ale zase ani ne příliš málo. Podobně to platí i u ženských genitálií. Vaginální pach se totiž hodně mění, po citrusech je sladký, po cibuli či brokolici zase nepříjemný. Odér navíc může v některých případech znamenat i choroby.

Jako zkažené ryby

Ano, může to znít jakkoliv hrozně a hanlivě, nicméně pach poševního sekretu může připomínat i zkažené ryby. Zpravidla je signálem infekce, například se může jednat o bakteriální vaginózu, která je způsobena nadměrným růstem bakterií.

TIP: Nejste si jistá zda je vše v pořádku? Přečtěte si obsáhlý článek o tom, jak vypadá zdravá pochva a jak ideálně pečovat o vaši vagínu.

Za pomyslním "rybím" pachem se však může skrývat ještě jedna diagnóza - sexuálně přenosná trichomoniáza. Výtok v tomto případě bude zbarvený do zelena a močení či sex budou pro ženu velmi nepříjemným zážitkem. Jednoznačně je v tomto případě třeba vyhledat lékaře.K tomu se často přidávají i další příznaky: výtok, pálení, svrbění nebo také bolest břicha. Spouštěč bakteriální vaginózy není vždy celkem jasný, ovšem zajímavé je, že postihuje i ženy, které nejsou sexuálně aktivní.

 

Kvasinkový odér

Ve vagíně se nachází vždy velmi malé množství kvasinek, pokud má ale příliš kvasnicový pach a výtok trochu připomíná tvaroh, s velkou pravděpodobností se jedná o vaginální kvasinkovou infekci. Téměř vždy jde o druh kvasinky “candida albicans” nebo nějakou jinou příbuznou.

Zdravá vagína je osídlena ochrannými mikroorganismy rodu Lactobacillus, které zajišťují její samočisticí mechanismus a také ji chrání před škodlivými mikroorganismy. Jedná se o baktrie, které se vytvářejí z cukrů kyselinu mléčnou. V pochvě tak vytváří kyselé prostředí, které zabraňuje nadměrnému množství kvasinek.

Kvasinky vyhledávají teplé, vlhké prostředí a pochva je pro ně jako stvořená. Typické příznaky, jako je svrbění v oblasti genitálií, pálení a začervenání, nastávají, když je obranyschopnost vagíny nějakým způsobem narušená, například během stresujícího období.

Účinná jsou jako obrana v tomto případě antimykotika ve formě krémů, čípků nebo také mastí. V každém případě je ale nezbytně nutné udělat si čas a navštívit gynekologa.

Kovový pach

Cítíte cosi, co nápadně připomíná kov, respektive železo? Takový pach je možné klidně cítít během menstruace. Krev se totiž míchá s vaginální tekutinou, takže mění svou vůni - v tomto případě můžeme hovořit spíše o zápachu.

Důležitá je však informace, že všechno je tak, jak má být. V tomto případě tudíž není nutné navštěvovat lékaře.

Nasládlá chuť

Podobně, jako může muž ovlivnit chuť svých spermií konzumací ananasu, i vaginální pach ovlivňuje strava. Citrusové plody (pomeranč, ananas, grapefruit) zapříčiní skladkou chuť poševního sekretu, tak na druhé straně česnek, brokolice nebo cibule zase připraví nepřijemnou vůni, ale také chuť.

Intimní hygiena je klíčová

V první řadě je hodně důležité zaměřit se na výběr vhodného mycího přípravku. Rozhodně není rozumné využívat obyčejné mýdlo, které svým složením výrazně narušuje přirozenou mikroflóru intimních partií. Úplným tabu by pak pro všechny ženy měly být sprchové gely.

Na trhu v dnešní době existuje řada přípravků, které jsou navržené takovým způsobem, aby fungovala přímo na choulostivá ženská místa. Udržují pH a účinné látky, které blahodárně působí na citlivou pokožku.


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru