Nejnebezpečnější hmyz světa? Komár zabíjí miliony lidí

Komár patří do skupiny velmi nebezpečného hmyzu.
Zobrazit fotogalerii (3)
  |  

Možná to bude znít neuvěřitelně, ale právě komáři se považují za nejnebezpečnější hmyz na světě. Důvodem samozřejmě není nic jiného než přenos nebezpečných chorob, prostřednictvím kterých takto nepřímo zabíjejí miliony lidí ročně.

Nejznámějšími nemocemi jsou malárie, zika a žlutá zimnice, ale ve světě a u cestovatelů stoupá také výskyt horečky dengue, západonilské horečky a podobně. V našich končinách se hodně mluví o přenosu boreliózy, přičemž komárům a klíšťatům v tom úspěšně pomáhají i malé mušky.

Jednotlivé druhy komárů se liší vzhledem a velikostí. Za noc dokáží přeletět i 10 km a bez přestávky vydrží létat i čtyři hodiny, a to rychlostí 1 - 2 km za hodinu.

Na světě se vyskytují asi tři tisíce druhů komárů (v našich končinách jich žije asi 45 druhů), jejichž samičky nejenomže nepříjemně štípnou, ale také přinášejí různá onemocnění. Jejich protivný pískot bezesporu zná každý a ještě daleko nepříjemnější jsou štípance, které vznikají na místě, kde nám propíchly kůži.

Jsou dokonce lidé, kteří poměrně bouřlivě reagují i na komáří štípnutí (nejen bodavého hmyzu, jako jsou včely nebo vosy), místo jim pořádně nateče, bolí a svrbí, dokonce může dojít i k zánětu.

Proč komár na někoho jde a na druhého ne?

Jednoznačné vědecké vysvětlení stále neexistuje a “sladká krev” je pouze mýtem. To by museli komáři daleko častěji útočit na diabetiky, a to se neděje. Samička se při vyhledávání hostitele orientuje podle jisté posloupnosti signálů.

Nejprve podle oxidu uhličitého, který vydechuje každá živá bytost, potom to jsou také pachy z jednotlivých složek potu pokožky a k tomu ještě tepelné signály. Všeobecně platí, že na člověka, který se méně potí, útočí komáři méně.

Jak na ně?

Naše babičky odpuzovaly komáry a další hmyz aromatickými rostlinami. Dobře fungovaly muškáty, levandule nebo máta v květináčích, po domech také věšely česnek.

Samička komára dokáže naklást až 300 vajíček, především pak na hladinu stojatých vod, která je pro vývoj z larvy dospělého komára nevyhnutelná. I proto se přemnoží hlavně po dlouhých, vydatných deštích, záplavách a nejčastěji se vyskytují u stojatých vod.

Někteří lidé věří v prevenci v podobě užívání vitamínu B1, a proto doporučují denně sníst tabletku B-komplexu, která ho obsahuje, a nebo také konzumovat pivní kvasnice. Je pravdou, že při pravidelném užívání B-vitaminů má moč žlutou barvu a specifický zápach, onen pach se pak vylučuje i potem.

Podobně to funguje i s konzumací česneku, komáři ho totiž nesnášejí. Traduje se, že alergici, kteří užívají antihistaminika, jsou také méně terčem komářů. Potvrzeno je ale jediné, a to fakt, že užívání protialergických léků snižuje možnou alergickou reakci kůže na poštípání.

Repelentní účinky mají i některé oleje (sojový, nimbový). Efektivní je také citronová tráva a repelent, který se dá přírodní cestou vyrobit tak, že limetku rozkrojíme na polovinu a napícháme do ní hřebíček.

Nejrozšířenější je DEET

Jedná se o látku, která se nachází v největším množství repelentů. Jedná se o zkratku pro olejovitou kapalinu, která se původně používala jako pesticid v polním hospodářství. V rozumné míře se tato látka považuje za bezpečnou.

Americká akademie ovšem zkoumala účinky DEET na lidské zdraví. Pokud byly přípravky používané podle návodu a obsahovaly 10 - 30 % této látky, pak vědci nezaznamenali žádné zdravotní komplikace. Kanadské ministerstvo zdravotnictví doporučuje užívání přípravků s až 30% podílem látky DEET jen pro dospělé a děti od 12 let.


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru