Účinky zázvoru znali už ve středověku. Posiluje imunitu a prohřeje tělo, pozor ale na množství

Zázvorový čaj není to jediné, k čemu se dá zázvor použít. K čemu dalšímu je dobrý?
Zobrazit fotogalerii (3)
17.11.2017 - 14:00   |  

Podzim je v plném proudu, což samozřejmě znamená, že pomalu klepe na dveře zimní období. Aktuální týdny pak přinášejí nepříjemné kolísání teplot, což je velký nápor na naše zdraví. Přicházejí tak trable, jako je rýma, kašel nebo nachlazení. Právě zázvor umí být dobrým spojencem. Jaké jsou jeho benefity a kdo by se mu měl raději vyhnout?

Zázvor je kořením, které získalo oblibu po celém světě. Získává se z oddenků rostliny, která se nazývá zázvor pravý (Zingiber officinale). Díky své typické výrazné chuti a vůni má široké využití zejména v exotických kuchyních. Hodně je ale také vyhledáván jako lék, a to na nepřebernou řadu obtíží.

Jeho účinky jsou notoricky známé a využivali jich už Indové nebo Číňané již před více než třemi tisíci let, nicméně se doposud neví, odkud přesně pochází. Díky výpravám mořeplavců se toto zázračné koření rozšířilo po celém světě a v období starověku byl dokonce zázvor jedním z nejvíce používaných dochucovadel na území celé Evropy.

Zázvorový čaj

Potřebujeme: čerstvý zázvor (max. 4 gramy), med, hřebíček a skořici

Postup: Čerstvý oddenek nastrouháme, přesypeme do konvice, zalijeme horkou vodou a necháváme louhovat asi pět minut. Následně zázvor z čaje odstraníme, podle chuti můžeme přidat citronovou nebo pomerančovou šťávu a necháme mírně vychladnout. K dochuzení využijeme lžíce medu, špetky skořice a hřebíčku.

Čaj příjemně prohřeje celé tělo a pročistí ho, k tomu všemu také probudí vaši chuť k jídlu, pozor ale na kousky vylouhovaného zázvoru, které nejsou určeny k požití, jelikož mohou způsobit podráždění žaludeční stěny.

Účinků na naše zdraví je moře

Typickou nezaměnitelnou vůni dodávají zázvoru esenciální oleje, jenže to není vše, co v něm najdeme. Je totiž i plný vitamínů - A, B1, B2, C, E. Obsahuje i spoustu minerálních látek - sodík, draslík, vápník, železo, fosfor a hořčík. Jednou z mnoha látek, které jsou prospěšné pro naše zdraví, je také gingerol, který má na svědomí jeho typickou pikantní chuť.

Tato látka je svým chemickým složením silně příbuzná kapsaicinu, který je obsažen v chilli papričkách. Při tepelné úpravě se pak mění na zingeron, který se hojně využívá například v potravinářském průmyslu, a to při výrobě parfémů.

V různých podobách má zázvor kladné účinky také na trávení, přičemž je schopen potlačit pálení žáhy, nadýmání a také podpořit trávení a chuť k jídlu. Využívá se také jako prevence proti rýmě a chřipce, pomáhá též v boji s nevolností a migrénou a v neposledním řadě podporuje organismus v boji proti rakovině.

Zázvor má mnoho tváří

Jeho potenciál v kuchyni je bezesporu opravdu vysoký a obecně je v ní nenahraditelným pomocníkem. Používá se k ochucení pokrmů z mořských plodů, kachního a vepřového masa a také k lepší stravitelnosti těžkých jídlel. Uplatnění najde ale také ve sladkých moučnících nebo cukroví a jako hlavní složka ochucených limonád, kterým dodá grády.

  • Čerstvý zázvor - vaření, pečení, čaje, zmrzlima, limonáda
  • Sušení zázvor - vaření, pečení, polévky, sladké pečivo, přísada různých kořenících směsí
  • Nakládaný zázvor - obecně se nakládá do medu, cukru nebo také etanolu, následně se využívá jako součást bonbónů, lízátek či žvýkaček, četně též jako potravinový doplněk nebo přísada do alkoholických nápojů, najdete ho i jako přílohu k oblíbenému sushi

Kdo by se měl zázvoru vyhýbat jako čert kříži?

Zcela nevhodný je díky svým účinkům pro děti do dvou let a také pro dlouhodobě nemocné - například diabetiky. V kombinaci s jinými léky může také zázvor způsobit zdravotní potíže, tudíž je třeba se předtím poradit s doktorem nebo alespoň lékárníkem.

Denní množství zázvoru by obecně nemělo přesáhnout 1 gram v sušené formě a 4 gramy v čerstvém stavu, to platí i u zcela zdravých jedinců. V případě požití větší množství se totiž mohou dostavit příznaky předávkování a to není zrovna žádoucí. Objevit se totiž může nevolnost, pálení žáhy, průjem nebo také srdeční poruchy.