Nebezpečná hepatitida C vede i k selhání jater a smrti. Existuje ale nová spolehlivá léčba

V ČR žije asi 40 000 osob infikovaných HCV. Nová léčba je ale tady
Zobrazit fotogalerii (3)
 

Není to tak dlouho, kdy léčba tohoto smrtelně nebezpečného onemocnění trvala opravdu velmi dlouho. Nyní je ale vše jinak a je téměř ve sto procentech vyléčitelnou. Jaký pokrok nastal a jakým způsobem se nyní nově tak efektivně hepatitida C léčí?

Záludné a velice vážné onemocnění, které může i desítky let probíhat s minimálními příznaky. To je virová hepatitida typu C (HCV). Svým nositelům téměř ve všech případech přivodí fibrózu a mnohým i cirhózu jater, v nejhorším případě selhání jater nebo hepatocelulární karcinom, které mohou bez transplantace vést až ke smrti.

V ČR žije asi 40 000 osob infikovaných HCV a ročně je nově diagnostikováno přibližně 1 000 nových případů. Po celém světě postihuje více než 170 mil. osob, z toho 15 mil. osob žijících v Evropě.

Léčba tohoto virového onemocnění, jehož původce byl objeven teprve v r. 1989, byla ještě nedávno náročná a zdlouhavá. Při terapii založené na podávání interferonů pacienti trpěli nesnesitelnou únavou, bolestmi i psychickými problémy.

Často proto raději terapii sami předčasně opustili nebo jim musela být ukončena třeba pro závažné bakteriální infekce nebo poruchy krvetvorby. A ani ti, kteří ji dokončili, neměli zdaleka vyhráno. Vždyť před deseti lety se z HCV uzdravilo jen něco přes 40 procent léčených a ještě před pěti lety max. 60 procent.

Průlom v možné léčbě

Tomu je ale konec! Uplynulo něco málo přes čtvrt století od objevu viru a hepatitida C se stala téměř ve 100 procentech případů vyléčitelnou. Takového pokroku v tak krátkém čase dosud žádná jiná oblast medicíny nedosáhla! A co víc, k úplnému vyléčení stačí po dobu 12 týdnů polykat jednu tabletu jednou denně, to vše bez závažných nežádoucích účinků, které pro mnohé pacienty v minulosti měnily léčbu v peklo.

Jedná se o nejčastější příčinu cirhózy jater (tzv. „tvrdnutí jater“) v Evropě. Cirhóza jater se do 20 let rozvine až u 30 procent osob trpících chronickou HCV.

Nejmodernější kombinace dvou účinných látek v jedné tabletě totiž umožňuje velmi cíleně zasáhnout uvnitř viru v přesných okamžicích jeho životního cyklu. Zabrání tak jeho dalšímu množení.

"Úspěšnost moderní léčby HCV je konzistentně vysoká u všech skupin pacientů, ať už se v minulosti neúspěšně léčili, nebo jsou léčeni poprvé, navíc bez ohledu na to, s jakým množstvím viru v těle do terapie vstupují, zda jsou po transplantaci jater a podobně," říká MUDr. Jan ŠPERL, CSc., koordinátor programu léčby virových hepatitid Kliniky hepatogastroenterologie, IKEM, Praha.

Podle jeho slov bohužel po celé republice žije dnes velké množství nemocných s HCV, kteří v důsledku předchozí náročné, ale neúspěšné léčby rezignovali a se svým onemocněním se již jen v tichosti trápí obavami z dalšího osudu a z komplikací. Mnozí po předchozích negativních zážitcích ve strachu z další léčby raději přestali docházet do ambulancí a vypadli tak ze sledování. 

Jeho kolegyně z Kliniky hepatogastroenterologie, IKEM, Praha, MUDr. Soňa FRAŇKOVÁ, Ph.D., v této souvislosti zdůrazňuje, že všichni tito nemocní by se měli – i díky sdělovacím prostředkům – dozvědět, že pro ně medicína má nové, účinné a přitom dobře snášené řešení.

"Aby byla zachována vysoká kvalita i bezpečnost péče, mohou tyto nejmodernější přípravky léčby HCV podávat pouze vybraná specializovaná centra. Každý nemocný s HCV by měl vědět, že se na ně může obrátit i sám od sebe. Pokud se dostane do jejich péče, dostane s moderní léčbou i šanci na nový život."


Životní styl

Zdraví

V obraze