Čaje, které pálí břišní tuk. Zkuste je a přiblížíte se vysněnému six-packu

Zelený čaj je takovou klasikou na hubnutí, jaké ještě pomáhají?
  |  

Pití čajů přináší mnoho zdravotních výhod, notoricky známý je bezesporu heřmánkový čaj během bolestí břicha. Tyto nápoje ale mohou také podpořit redukci váhy a dokáží pomáhat s redukcí nepříjemného břišního tuku. Jaké čaje to dokážou?

Každý, kdo chce dosáhnout plochého bříška, asi moc dobře ví, jak moc složité to je. Můžete sportovat, jíst zdravě, ale velmi často ani to nestačí. Břišní tuk se totiž z těla dostává velmi složitě a je třeba na sebe být opravdu hodně přísný. Pomoci ale mohou také jisté druhy čajů, se kterými není břišní tuk zrovna zadobře.

Zelený čaj

Tento druh čaje pijí všechny modelky a dívky, které se snaží hubnout. Je totiž spojen s opravdu obrovským množstvím zdravotních benefitů a nejvíce se skloňují ty, které mají něco společného s hubnutím.

Mnoho vědeckých studií ukázalo, že ti, kteří pili zelený čaj pravidelně, ve stejné době nejen více zhubli, ale také ztratili břišní tuk nežli ti, kteří pili nějaký nápoj, který byl založen na placebo efektu. Je to proto, že se v nich vyskytuje velké množství katechinů, což jsou antioxidanty, které podporují spalování tuků, které může zvýšit metabolickou akvitivu.

Tuk v břišní oblasti hlavně u mužů zdvojnásobuje pravděpodobnost předčasného úmrtí způsobeného cukrovkou, srdečními chorobami nebo mrtvicí.

Černý čaj

Jedná se o nápoj, který pije velké množství lidí hlavně k snídani, někteří dokonce po celou dobu svého života. V našich končinách to je suverénně nejvíce konzumovaný typ čaje. Jeho barva je zůsobená oxidací, při které jsou čajové lístky vystavené působení vzduchu, díky čemuž zhnědnou a jsou zodpovědné za tmavou barvu čaje.

Existují různé druhy černého čaje, známou klasikou je například Earl Grey. Černý čaj pomáhá také proti břišnímu, respektive tělesnému tuku. Obsahuje totiž velké množství flavonoidů, rostlinného pigmentu s antioxidačními vlastnostmi. Zvýšený příjem těchto látek velmi pozitivně ovlivňuje BMI člověka.

Břicho tvoří typ tuku, které proniká do celého těla, a tím pádem zaplavuje životně důležité orgány. Játra si tento tuk půjčují a přeměňují ho na cholesterol. Ten když se začne dostávat do krevního oběhu, tak se může začít hromadit podél tepen. Příliš mnoho cholesterolu pak může přinést infarkt nebo mrtvici.

Bílý čaj

V našich končinách se tolik nepije, což je ale velká škoda a mělo by se to napravit. Tento druh čaje se sbírá velmi brzy a zpracovává se jen mírně, což se samozřejmě odráží v jeho sladké příchuti. Je ale třeba poznamenat, že pravidelní konzumenti bílého čaje dělají pro své zdraví opravdu hodně. Tento čaj mimo jiné také zlepšuje ústní hygienu.

Pomáhá ale také při zbavování se břišního a obecně tělesného tuku. V sušených čajových lístcích se totiž nachází velké množství katechinů, tudíž se jedná o podobný případ, jako je tomu u zeleného čaje.

Pu-Erh

Tento čínský černý fermentovaný čaj má zemité aroma, které je skladováním ještě intenzivnější a často se pije po obědě. Studie, během které vybraní účastníci pili buď placeno anebo Pu-Erh čaj, ukázala, že skupina popíjející čaj zhubla za stejný čas v průměru o jeden kilogram více než skupinka, která pila nápoj založený na placebo efektu.

Oolong čaj

Tento čaj charakterizuje především stupeň oxidace, může tudíž být jak zelený, tak i černý, přičemž má ale ovocné aroma. Vychutnávání oolongu může pomoci při zbavování břišního tuku, protože povzbuzuje metabolismus a zlepšuje spalování tuků, což logicky také vede k úbytku hmotnosti.

Zajímavá studie ukázala, že muži, kteří pili tři dny jen vodu, spálili v průměru během dne méně kalorií než ti, kteří do sebe lili čaj oolong.

Bylinkový čaj

I tyto druhy čajů mohou pomáhat. K nejvíce oblíbeným patří zázvorový, šípkový, ibiškový nebo rooibos. I když se složky značně liší podle druhů, spojují se také se ztrátou tuku a úbytkem hmotnosti. Co se týká spalování tuků, nejvíce účinný je v tomto ohledu nejspíše rooibos. Studie ukázala, že urychluje metabolismus tuků a také blokuje tvorbu tukových buněk.


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru