Žáha o Vánocích pálí nejčastěji. Zbavit se jí ale můžete jednodušeji, než si myslíte

Každý, kdo to zná, bezesporu potvrdí následující: Pálení žáhy je mimořádně nepříjemná záležitost. Stále se hledají cestičky, jak ji co nejrychleji a nejefektivněji uhasit. Člověk ale někdy přemýšlí asi až moc, protože jen doma je takových prostředků často k dispozici více než dost.

21.12.2017 - 07:08   |  
Vánoce znamenají pro lidský organismus vysokou zátěž. Platí to i u štítné žlázy
Zobrazit fotogalerii (3)

Vánoce znamenají pro lidský organismus vysokou zátěž. Právě pálení žáhy se pak během tohoto období objevuje u lidí vůbec nejčastěji za celý rok. Smažený kapr, perníčky, bramborový salát a pak svařáček. Samozřejmě prvoplánově to je to nejlepší, co můžete o Vánocích dělat, jenže se to pak může klidně vymstít. A právě třeba tím, že vás začne nepříjemně pálit žáha.

Proč vlastně žáha pálí?

Tou hlavní příčinou, proč mnoho lidí má s něčím podobným problém, je svěrač při vchodu do žaludku. Už totiž nepracuje správně a trávící potrava i žaludeční kyselina se vrací ze žaludku zpět do jícnu. To způsobuje pálení a bolest v hrdle a také v žaludku.

Na vině ale může být klidně i vrozená vada, což je ale v případě pálení žáhy lehce okrajovou záležitostí, nicméně počítat se s ní musí. Daleko častěji jsou ale jiné spouštěče tohoto nepříjemného stavu. Jedná se o obezitu, stres a nebo také přiliš velké porce jednotlivých jídel. V takových situacích je pak nasnadě využít některé z ověřených domácích produktů.

Heřmánkový čaj

K léčbě nepříjemných pocitů v oblasti žaludku by mohl pomoci heřmánkový čaj. Má totiž relaxační a uspokojující účinek, pálení žáhy ale zmírní hlavně díky svým antispazmickým a protizánětlivým účinkům. Pozor ale na jednu zásadní věc. Tento čaj je třeba pít naprosto bez cukru, protože právě ten pálení žáhy ještě umocňuje a nastal by pak zcela kontraproduktivní výsledek.

Bramborová šťáva

Ta se považuje už dlouhé roky za osvědčený prostředek během pálení žáhy. V pohodě ji seženete v každém obchodě se zdravou výživou a má také i preventivní účinek. Pijte pravidelně asi 125 mililitrů šťávy, a to ideálně deset minut před každým jídlem. Škrob, který šťáva obsahuje, může neutralizovat přebytečnou žaludeční kyselinu.

Žvýkačky v kapse

Pokud jste na cestách a chcete pálení žáhy předejít, pak byste měli mít bezesporu po ruce žvýkačky. Právě jejich žvýkání aktivuje produkci slin a to pomáhá redukovat kyselinu v jícnu. Ze studie, která byla realizovaná v USA, vyšlo, že lidé, kteří hodiny žvýkali žvýkačku, pocítili znatelnou úlevu od bolesti.

Ořechy a mandle

I ty mohou být velmi užitečné, pokud máme problémy s pálením žáhy. Rozžvýkat pár oříšků pomalu v ústech a až potom je spolknout. Právě tato forma jejich konzumace pomáhá vázat přebytek kyseliny v žaludku.

Co když nic nezabírá?

V takovém případě je bezesporu třeba vyhledat lékařskou pomoc. Pokud pálení žáhy navíc provázejí také těžkosti s polykáním, otoky v oblasti břicha a nebo rapidně přibíráte, pak za to mohou být odpovědné bakterie, které se usadily ve vašem žaludku. Díky tomu pak klidně může dojít k nebezpečným onemocněním.

A jaké ponaučení z toho plyne? No, abyste to o Vánocích s tím jídlem, porcemi a kombinacemi příliš nepřeháněli. S rozumem se dají tyto "obžérské" svátky bezesporu přežít bez úhony a i tak si je hezky užijete. Nežijeme totiž proto, abychom jedli, ale jíme proto, abychom žili…


Přidat komentář

Pro vkládání komentářů se prosím přihlašte nebo zaregistrujte.

Výhody registrace:
Při registraci si můžete zvolit unikátní přezdívku a pod ní psát příspěvky. Tuto přezdívku vám nikdo nebude moci vzít. Registrace bude do budoucna jeden z našich nástrojů k udržení diskusí v přijatelných mezích.

Při registraci si můžete zvolit unikátní přezdívku a pod ní psát příspěvky. Tuto přezdívku vám v budoucnu nikdo nebude moci vzít. Zároveň registrací dáváte souhlas se zasíláním informací a nabídek tykajících se webu Čtidoma.cz nebo jeho provozovatele či obchodních partnerů.

Redakce si ponechává právo jakýkoli nevhodný příspěvek smazat bez udání důvodu.