Bolest nohou nemusí být způsobena jen únavou. Chronické žilní onemocnění je velký strašák

Chronické žilní onemocnění je na celý život, navíc se časem zhoršuje. V Česku je jím postiženo zhruba 70 procent obyvatel, z toho až 80 procent starších 40 let. Subjektivní příznaky a objektivní projevy mohou vést k výraznému zhoršení kvality života jedince či dokonce k invaliditě.

16.05.2018 - 13:00   |  
I nohy si někdy řeknou dost...
Zobrazit fotogalerii (3)

K rizikovým faktorům žilního onemocnění patří bezesporu vyšší věk, výskyt chronického žilního onemocnění v rodině, ženské pohlaví, těhotenství nebo obezita. Mezi symptomy žilního onemocnění pak řadíme především pocit těžkých nohou, bolest, pocit otékání, noční křeče nebo pulzace v dolních končetinách.

Názor experta
Ing. Vítězslav Krudenc: "Kůže je mistrovské dílo, žije a dýchá s námi. Vnímá podněty a navíc zvládne silnou zátěž. Ovšem musíme se o ni postarat, suché kůži nechybí tuk, ale voda.  Moderní a efektivní péče je prostřednictvím krémové pěny, ta pomůže hydrataci a na rozdíl od krémů s masťovým základem nezanáší póry a nechávají kůži dýchat a odpařovat. My doporučujeme klientům systém Allpresan, který ošetří běžnou nohu stejně jako diabetickou a poradí si i se zrohovatěním a problémy s nehty."

Jaká jsou stadia onemocnění?

Základní příčinou chronického žilního onemocnění je rozvoj žilní hypertenze v důsledku porušení mechanismu návratu žilní krve vedoucí k hemodynamickým změnám v mikrocirkulaci. Vzniká zánět žilních struktur, edém a poruchy výživy tkáně. Klasifikace onemocnění rozlišuje tato stadia: Subjektivní obtíže bez viditelných známek, teleangiektázie nebo retikulární žíly, varixy, otok a kožní změny s vyhojeným bércovým vředem.

Od stadia otoků dochází k výraznému zhoršení kvality života pacienta, od stadia kožních změn již i k psychickým obtížím a pro pacienta s bércovými vředy je rovněž typická sociální izolace.

Není únava jako únava 

Lidé trpící chronickým žilním onemocněním připisují velmi často projevy choroby pouze typické únavě - např. po práci, sportu nebo jako důsledek obezity, nesprávného životního stylu či genetické zátěži a odbornou lékařskou pomoc vyhledávají až v pozdějších fázích nemoci.

Právě včasné zachycení chronického žilního onemocnění bývá klíčem k úspěšné léčbě, a tedy i zachování plnohodnotné funkce dolních končetin.

Diabetická noha
Samostatnou kategorii v péči o nohu pak tvoří diabetici, pro které by správná péče o nohy měla být každodenní rutinou.  Pokožka u diabetických pacientů ztrácí elasticitu a má sklon k předčasným příznakům stárnutí. Projevy "diabetické kůže" sahají od svědění a pocitů napětí přes ragády (trhlinky) až ke špatně se hojícím ranám.

Důležitá je změna životního stylu i cvičení

Opatření proti chronickým žilním onemocněním spočívají zejména v redukci nadváhy a dodržování dostatečného pitného režimu. Dalšími důležitými body jsou dodržování vyvážené stravy, omezení pití kávy a alkoholu, pikantních jídel a zapojení se do pravidelného cvičení.

Nutné je i omezení dlouhého "postávání na jednom místě", nadměrné slunění či u žen nošení vysokých podpatků. Velký důraz by pak pacient měl dávat i na pravidelné kontroly u lékaře, masáže dolních končetin nebo kompletní péči o pokožku. Důležité je i nošení kompresivních punčoch či obinadel. 


Přidat komentář

Pro vkládání komentářů se prosím přihlašte nebo zaregistrujte.

Výhody registrace:
Při registraci si můžete zvolit unikátní přezdívku a pod ní psát příspěvky. Tuto přezdívku vám nikdo nebude moci vzít. Registrace bude do budoucna jeden z našich nástrojů k udržení diskusí v přijatelných mezích.

Při registraci si můžete zvolit unikátní přezdívku a pod ní psát příspěvky. Tuto přezdívku vám v budoucnu nikdo nebude moci vzít. Zároveň registrací dáváte souhlas se zasíláním informací a nabídek tykajících se webu Čtidoma.cz nebo jeho provozovatele či obchodních partnerů.

Redakce si ponechává právo jakýkoli nevhodný příspěvek smazat bez udání důvodu.