Jak vzniká cukrovka a můžeme se vůbec bránit? Pozor na skryté hrozby

Znáte svoji hladinu cukru v krvi?
Zobrazit fotogalerii (3)
 

Přestože nás příroda předurčila k tomu, abychom byli fyzicky aktivní a jedli jen příležitostně, děláme většinou přesný opak. Nejčastějším doživotním trestem za životní styl třetího tisíciletí je cukrovka. Říká se, že kdyby všichni diabetici žili v jednom státě, byl by třetí největší na světě…jak vlastně cukrovka vzniká, jaké má fáze a kdy se dá léčit?

Skrytou startovní čárou cukrovky je prediabetes. Inzulin je hormon, který pomáhá buňkám přeměňovat glukózu na energii. Když buňky nepoužívají inzulín správně, může se hladina cukru v krvi zvýšit. Míru koncentrace glukózy v žilní plazmě většinou odhalí preventivní prohlídka u praktického lékaře nebo kontrolní vyšetření u internisty, kardiologa či jiného specialisty.

- mezinárodní diabetická federace (IDF) v publikaci Diabetes Atlas 2017 uvádí, že na světě trpí diabetem 425 milionů lidí ve věku 20 až 79 let
- podle odhadů IDF vzroste do roku 2045 počet diabetiků na 630 milionů
- přes 212 milionů diabetiků na světě není diagnostikováno (jeden ze dvou dospělých ve věku 20 až 79 let). Podle ÚZIS ČR se počet pacientů s diabetem meziročně navyšuje o více než pět tisíc
- demografie diabetiků se mění – prediabetes postihuje stále více mladých lidí

Jako prediabetes označujeme hraniční glykémie nalačno a poruchu glukózové tolerance, které tvoří přechodný stav mezi normálním metabolizmem glukózy a manifestním diabetem. Prediabetes se může vyskytnout ve všech věkových skupinách. V předškolním a mladším školním věku se objevuje vzácně, většinou ve spojení s extrémní obezitou nebo jiným onemocněním. Naopak, ve vyšších věkových skupinách může mít prediabetes i člověk s pouhou nadváhou.

Riziko spočítáte na prstech jedné ruky

Zkuste za každé ANO zvednout jeden prst: Máte nadváhu? Trápí vás vyšší tlak? Kouříte? Pijete alkohol? Máte vysokou hladinu cholesterolu? Má někdo v rodině diabetes? Jste po nějaké operaci? Prodělali jste srdeční nebo mozkovou příhodu? Žijete příliš rychle? Zažíváte každodenní stres? Chybí vám aktivní pohyb? Býváte často unaveni? Už pět zdvižených prstů znamená, že jste ohroženi prediabetem. Začněte to řešit hned.

Posoudit rizika je dnes poměrně snadné. Stačí na to vyšetření, které "zvládne" potvrdit či vyvrátit prakticky vše, co se cukrovky týká. V případě pozitivních výsledků se pacient dostane do péče odborníků, kteří mu také navrhnou léčebný plán k věku, zaměstnání, fyzické aktivitě, přidruženým chorobám, sociální situaci a v neposlední řadě i k osobnosti nemocného.

Příznaky v řeči těla

Varovné signály cukrovky bývají nenápadné: chuť na něco dobrého a ospalost po jídle, nevysvětlitelná únava, letargie, rozmazané vidění, velká žízeň, časté močení, neobvyklý zápach moči, pocit ztuhlosti svalů a kloubů.

Známkou inzulínové rezistence a prediabetes může být i tmavší kůže na zadní straně krku, v podpaží, na loktech a kolenou nebo kolem kloubů (symptom acanthosis nigricans). Podle údajů National Diabetes Information Clearinghouse mají k diabetu nakročeno lidé s postavou typu "jablko", protože ukládá tuk na břiše, podbřišku a na spodní části zad a převažuje u ní takzvaný viscerální tuk, obalující vnitřní orgány.

Diabetes provází celá řada komplikací a různé typy a různá stádia zasahují v podstatě celé tělo. Problémy se tak nevyhýbají například očím, kdy pacient může až oslepnou. Důležitá je tady prevence stejně, jako třeba v případě nohou.  Zde pomáhá Allpresan diabetic, což je -krémová pěna pro péči o kůži nohou diabetiků. A právě nohám se budeme věnovat v dalších článcích. Zaslouží si to.

Prediabetes můžete včas odvrátit

Aktivní zapojení pacienta je alfou a omegou úspěšné léčby. Nejenže je cestou k porozumění vlastní nemoci, ale také ke změně životního stylu. Správné stravování a dostatek pohybu může mít velký vliv na to, jak se bude celkově cítit a co všechno bude moci dělat.

Pozitivní změny životního stylu začínají nastavením vyváženého jídelníčku a trvalou redukcí váhy. Lékařské studie ukazují, že ztráta pouhých 5 až 7 % tělesné hmotnosti, zdravější strava a pravidelné cvičení mohou nástup diabetu 2. typu oddálit, a dokonce mu zabránit.

Prototypem prediabetika je osoba pocházející z rodiny, ve které příbuzní trpí cukrovkou, překročila padesátku, je při těle, pracuje v kanceláři a velkou část dne sedí. Ráno odbývá snídani a nejvíce jí večer. Ruku na srdce, nepoznáváte se?

Typy cukrovky

  • Prediabetes = organismus se nedokáže vypořádat s cukrem z potravy

Začíná laboratorní abnormalitou hladiny cukru. Pokud se včas nezjistí, může do deseti let přerůst v diabetes 2. typu. Podle IDF má prediabetes přibližně 35,8 % Čechů.

  • Diabetes 1. typu = absence inzulínu v těle

Příčinou je vrozená odchylka obranyschopnosti organismu, stimulovaná infekcemi, výživou, stresem. Podle Diabetické asociace má tuto formu 7 % diabetiků v České republice.

  • Diabetes 2. typu ("stařecká cukrovka") = rezistence k účinkům inzulínu

Nemoc je spojena s řadou metabolických odchylek např. vysokým krevním tlakem, zvýšenou hladinou kyseliny močové v krvi. Postihuje častěji starší osoby a osoby s nadváhou či obezitou. Podle Diabetické asociace tvoří diabetici 2. typu 92 % nemocných cukrovkou.

  • Těhotenská cukrovka = zvýšení hladiny cukru vlivem placentárních hormonů

Podle Diabetické asociace postihuje až tři procenta těhotných žen mezi 24. až 28. týdnem těhotenství. Ve většině případů ukončením těhotenství odezní, ale u 40 % je riziko vzniku diabetes 2. typu.

  • Sekundární diabetes = snížená produkce inzulínu

Příčinou jsou jiné choroby, nejčastěji onemocnění slinivky břišní nebo žláz s vnitřní sekrecí.

Konzumace sladkého za cukrovku nemůže. Jaké další nebezpečné nesmysly tuto nemoc provází? Více čtěte zde.

To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru