Nepodceňujte signály: Milion Čechů trpí cukrovkou, může za to genetika i životospráva

Péče o diabetiky se rok od roku zlepšuje
Zobrazit fotogalerii (3)
  |  

Počet Čechů s cukrovkou neustále stoupá. Téměř milion lidí je děsivé číslo, podle odborníků je skutečnost ještě o něco horší. Vzrůstá také absolutní počet komplikací diabetu jako třeba amputace končetiny či slepota. Co s tím můžeme dělat a kde se nemoc vlastně bere?

Celkový počet nemocných v Česku je každým rokem vyšší. Z bezmála 805 tisíc pacientů v roce 2007 jsme se dostali na současný téměř milion. Odborníci navíc odhadují, že přibližně dalších 200 tisíc nemocných není registrováno a o svém onemocnění netuší. Podle nich je přitom cukrovka druhého typu, která tvoří naprostou většinu případů diabetu, často zapříčiněna špatnou životosprávou.

Čísla mluví jasně

Vrozenou cukrovkou v porovnání s tou získanou trpí minimum lidí. Za 90 až 95 % všech případů může cukrovka druhého typu. "Obecně lze říci, že počet osob s diabetem stoupá ze dvou důvodů. Jednak hromaděním vrozených faktorů, a současně nepříznivých faktorů osobního života a prostředí, ve kterém žijeme," vysvětluje přednosta IKEM František Saudek.

Diabetes mellitus, nazývaný též zkráceně diabetes či cukrovka, je onemocnění, při kterém organismus není schopen udržet koncentraci krevního cukru v krvi v normálních mezích. Výsledkem je vyšší koncentrace glukózy v krvi, jelikož tělo má málo inzulínu.

Úroveň naší civilizace, způsob života a změny životního prostředí přispěly k tomu, že téměř nikdo nemá problémy se zajištěním dostatečného množství kalorické potravy. "Většinou je jí nadbytek. K jejímu opatření už navíc není nutná velká fyzická aktivita. Sport se stává spíše vhodným doplňkem života, ale v dostatečné míře se mu věnuje jen část obyvatel. Lidé dnes žijí v trvalém shonu a rozčilení a často si opatřují rychle dostupné jídlo a pití s nadměrnými kaloriemi a nezdravými volnými cukry a tuky," dodává Saudek.

Souvisí s tím další komplikace

V souvislosti s nárůstem cukrovky přibývá podle zprávy ministerstva zdravotnictví Zdraví 2020 také absolutní počet komplikací diabetu. Mezi lety 2000 a 2009 stoupl počet případů onemocnění oční sítnice o 28 %, o 71 % se zvýšil počet případů onemocnění ledvin a výskyt diabetické nohy stoupl o 16 %. Roste rovněž absolutní počet vyplývajících vážnějších důsledků. Zdvojnásobil se počet případů nedostatečnosti ledvin, o 14 % přibylo případů slepoty a o 44 % amputací končetiny.

Diabetici, zejména ti, kteří trpí metabolickou poruchou již delší dobu, se podle odborníků častěji potýkají též s poškozením vegetativního nervového systému a poruchou funkce malých cév a nervů. V důsledku toho se u nich zvyšuje náchylnost ke zraněním a vzniku infekce. Snížené vnímání bolesti, které je způsobené poškozením nervových zakončení, vede k tomu, že si pacient s cukrovkou způsobené zranění uvědomí často až se zpožděním. Neléčí ho včas, kvůli čemuž hrozí vznik nebezpečné infekce.

Pro nemocné cukrovkou je vážným problémem tzv. diabetická noha. Pokud se nohám nevěnuje dostatečná péče, může to dopadnout opravdu špatně. Mrkněte se na rozhovor s doktorem Miroslavem Kolibou, jedním z njlepších diabetologů u nás. Čtěte zde.

Podle něj dochází k drobným zraněním při běžné domácí péči, typicky třeba při úpravě nehtů či odstraňování ztvrdlé kůže. Pokud diabetici používají ostré či špičaté pomůcky a nástroje, riskují zranění a následnou infekci. Vhodnější je používat kleště a nůžky se zaoblením a namísto kovových škrabek sáhnout po těch keramických. Pomůcky pro diabetiky jsou navíc obvykle z hypoalergenních materiálů, které se dají snadno sterilizovat."

Náklady jsou stále vyšší

Se špatným hojením ran se diabetici potýkají obzvláště tehdy, když nejsou dobře léčeni. "Špatně kompenzovaná cukrovka totiž zhoršuje schopnost organismu odolávat infekcím. Speciální situace se pak týká nemocných se syndromem diabetické nohy, kdy je špatné hojení ovlivněno i poruchou prokrvení a poškozením nervů," potvrzuje přednosta Interní kliniky Fakultní nemocnice v Motole Milan Kvapil. "Pomůcky určené speciálně pro diabetiky proto rozhodně doporučujeme užívat."

Zvyšování počtu lidí, kteří se léčí s cukrovkou, se přirozeně promítá také do nákladů pojišťoven. Ty se neustále navyšují. "Za rok 2010 byly náklady na diabetes ve výši zhruba 568 milionů korun a týkaly se celkem 66 768 pojištěnců. V roce 2016 pak byly náklady už bezmála 851 milionů korun na 82 934 pojištěnců," potvrdila trend Elenka Mazurová, mluvčí České průmyslové zdravotní pojišťovny.

Čísla jsou opravdu znepokojivá. Alespoň trochu dobrou zprávou je, že to do jisté míry máme ve vlastních rukách. Každý může začít u sebe, něco změnit. Ať už stravovací návyky, nebo se víc věnovat sportu. Ideálně však oboje dohromady. Pak je docela velká šance, že trendy poslední doby dokážeme zvrátit. 

Polovinu "cukrovkářů" postihuje diabetická neuropatie, napadá dolní končetiny i komplikuje funkčnost srdce. Více čtěte zde.