Oči dostávají v létě zabrat. Víte, jak si je chránit?

Zrak je třeba chránit už malým dětem
Zobrazit fotogalerii (3)
 

Rozsednuté obroučky, ztracené čočky, peripetie s plaváním, unavené oči z dlouhé jízdy, infekce, nečekané úrazy či rohovka spálená od slunce. Mnoho lidí se tak soustředí na svou blížící se vysněnou dovolenou a přípravy s odjezdem spojené, že zapomene před cestou věnovat adekvátní pozornost svým očím. A co si budeme povídat, vidět na dovolené by bylo jistě fajn. Pojďme se s očními lékaři podívat na to, co nám hrozí a jak tomu předejít. 

Samota na konci světa, výprava do jihoamerických pralesů, rumunské hory, výlet po Itálii, jachta v Chorvatsku, track po Islandu, nicnedělání na Kapverdách či relax na chalupě. Léto má pro každého vlastní šmrnc. Abyste si vytoužený oddych užili naplno, potřebujete vstřebávat nové zážitky s očima dokořán. 

 

Na dlouhých cestách klesá vlivem stereotypní činnosti pozornost. Oči se rychleji unaví a koncentrace se snižuje. Proto si dělejte jednou za jednu až dvě hodiny přestávku. Protáhněte se, projděte, dejte si kávu, nebo se klidně proběhněte. Čerstvý vzduch prospívá i unaveným očím. 

Úrazy dioptrickými brýlemi

Letní období je typické tím, že nám na našem těle překáží všechno, co tam svým způsobem "nepatří". Víc se pohybujeme, sportujeme, potřebujeme proto větší svobodu, a to nejen v pohybu. Dioptrické brýle nebo čočky nás sice neomezují v pohybu, ale v rozhledu ano. "Většina našich pacientů si stěžuje, že se jim s dioptrickými brýlemi hůře sportuje. V létě, kdy se více hýbeme a potíme, jsou často nepohodlnou překážkou," říká oční lékařka MUDr. Jana Mikšovská z oční kliniky DuoVize Praha.

"Dioptrická sluneční skla jsou už v dnešní době odlehčená a z nerozbitných materiálů, takže při jejich rozbití nevznikají nebezpečné ostré střepiny. Riziko úrazu však není dobré podceňovat. Při úderu, nešťastném pádu na horském kole nebo při provozování extrémních sportů se rámeček může prakticky kdykoliv přelomit a způsobit poranění jako jakýkoliv jiný ostrý předmět," dodává Jana Mikšovská.

  • Tip lékaře: Pokud plánujete vyrazit na dovolenou s brýlemi na nose, nechte si vyrobit náhradní pár. "Mnoho našich pacientů nám po návratu z exotických výprav či "obyčejného" oddychu v Chorvatsku vypráví příběhy o tom, kterak o brýle přišli. Osudy brýlí jsou různé. Některé jsou zcizeny společně s kabelkou, jiné se nenávratně ztratí ve vlnách, další skončí zlomeny na dně plážové tašky. Dovolená se v tu chvíli mění na detektivní misi s účelem najít optiku a v nekonečné čekání na výrobu nových skel nebo celých brýlí. Už při třech a více dioptriích člověk téměř nevidí a dovolená bez brýlí se tak stává utrpením."

Kontaktní čočky - pozor na záněty

Kontaktní čočky před plaváním vyndejte. Jinak si koledujete o nebezpečný zánět! O něco praktičtější jsou dle očních chirurgů pro letní měsíce kontaktní čočky. "Při jejich nošení je však důležité přísně dodržovat hygienická pravidla, aby se vaše dovolená neproměnila v trápení s vracejícími se očními záněty. Čočky nikdy nenoste delší dobu, než na kterou jsou určené, a střídejte je s brýlemi, aby si oči ve vedrech občas odpočinuly a rohovka se mohla zhluboka "nadechnout" kyslíku."

Zjistilo se, že barva skel mění vnímání vzdálenosti. Velmi tmavá a silně zabarvená skla nejsou vhodná pro řízení. Zhoršují schopnost vnímání kontrastů a celkového vidění. Intenzita zatmavení skel by neměla být vyšší než 60 %. Nejvhodnější barva filtru pro řízení je hnědá. Naopak se vyhněte zabarvení modrému – zhoršuje vnímání červené a zelené barvy až o 30 %. Může se tak stát, že vám ve změti billboardů a dopravních značek splyne červená na semaforu. Naopak žlutá skla v brýlích mohou napomoci lepšímu vidění v mlze. Ideální jsou pak skla s polarizačním efektem.

Obzvlášť opatrní bychom dle odborníků měli být při pobytu u vody. Základní pravidlo bezpečného nošení čoček zní: nikdy s nimi nechoďte do vody. Zejména se vyhýbejte plavání ve stojatých vodách, jako jsou rybníky a jezera. Dobrovolně byste tak riskovali oční záněty. Ve vodě přežívají bakterie, viry, chlamydie, plísně a akantaméby. Mikroorganismy se díky kontaktní čočce lépe "přisají" na oko a mohou způsobit vážné záněty rohovky spojené s bolestmi, světloplachostí, zarudnutím, slzením a vředy. V extrémních případech mohou způsobit až slepotu.

Laserová operace před dovolenou?

Většina z nás už o laserové operaci očí slyšela. A většina z nás o ní už uvažovala. Zvlášť ve chvílích, kdy nám brýle nebo čočky komplikují život. Jako třeba v létě. Mnoho lidí trpí předsudky, že právě léto není na operaci vhodný čas. Tato obava je zbytečným přežitkem. Podle primářky oční kliniky DuoVize MUDr. Lucie Valešové je však v letních měsících důležité pouze vybrat si správnou metodu laserové operace.

"V létě jsou nejlepší volbou operační metody, při kterých oční chirurg odstraňuje dioptrie femtosekundovým laserem. Během operace se již neužívá excimerový laser, celou operaci vykonává femtosekundový laser sám. Odstraní dioptrie přímo v rohovce bez toho, aby musel chirurg narušit a pálit povrch rohovky. Rohovka tak zůstane pevná a celistvá. Večer po zákroku může pacient normálně fungovat, sedm dní po operaci sportovat a cca po deseti dnech si může užívat léto bez omezení."

Kontrola oči před cestou

Oční lékaři upozorňují také na to, abyste nezapomněli mezi nákupy plavek a nafukovacích lehátek zajít na kontrolu k očnímu lékaři. "Lidé mohou mít až o 50 % zhoršené vidění a stále si myslí, že vidí výborně. Většina očních diagnóz nemá v počátečním stadiu žádné příznaky. Stav zhoršeného vidění přichází často nepozorovaně a pomalu. Člověk se snadno adaptuje na zhoršené vidění a slábnoucí zrak si uvědomí, až když je pozdě. Přitom stačí, že si za volant sedne s nezkorigovanou půlkou či mínus jednou dioptrií a zpomalené reakce mohou doslova způsobit neštěstí," dodává primářka Valešová.

Stejně jako se lehce spálí pokožka, hrozí podráždění či popálení povrchu oka – resp. oční rohovky. Projevuje se silnými pocity řezání a pálení. V takové situaci pomůžou tzv. umělé slzy. A proto je dobré, aby byly stálým obsahem vaší lékárničky (nejen) na cesty. Umělé slzy se vyplatí, stejně jako protizánětlivé kapky, mít po ruce hned v několika baleních.

Dle očních lékařů je stav, kdy člověk trpí zhoršeným viděním za volantem, přirovnatelný k tomu, když do auta sedne opilý nebo pod vlivem drog. S kvalitou zraku souvisí i rychlost řidičových reakcí. Test ve Velké Británii, který iniciovala britská pojišťovna RSA, odhalil závažné zjištění: řidiči s nedostatečně zkorigovaným viděním vybočují ze svého jízdního pruhu o 62 % častěji než řidiči s bezchybným viděním. "Vada zraku je, speciálně v kombinaci s rychlou jízdou, skutečným rizikem," varuje lékařka, a zároveň upozorňuje na důležitost pravidelných přestávek.

Jaké sluneční brýle?

"Na sluneční záření jsou obecně citlivější lidé s mínusovými dioptriemi. Bývají více světloplaší a výrazně reagují na ostré světlo. Brýle by měli nosit vždy za jasného počasí. Ostatně jako všichni – chráníme tak jeden z našich nejcennějších smyslů, tedy zrak," radí MUDr. Jana Mikšovská.

Obzvlášť důležitá je podle odborníků ochrana před sluncem u moře a na horách, kde je slunce agresivnější. V oboru očního lékařství existují záznamy o případech, kdy pacient vlivem vysoké intenzity světla dočasně oslepl. Proto je stěžejní výběr slunečních brýlí – je třeba pořídit kvalitní brýle, nejlépe s UV filtrem. A nezapomínejme na děti. Jejich zrak musíme také chránit. A to od prvního momentu, kdy je vystaven přímému slunečnímu záření. Pro malé děti existují sluneční brýle na gumičku, která je zafixuje. Pro nejmenší doporučujeme alespoň čepici s kšiltem, abychom jejich oči ochránili před přímým slunečním zářením.

Příspěvek na dlouhodobé ošetřování bude možné čerpat až 3 měsíce. Pro koho bude určen? Čtěte zde.
Klíčová slova: