Být pánem svých snů. Vědci přišli na techniku, jak ovládat lucidní snění

Propadat se do snů můžete zcela pod kontrolou
Zobrazit fotogalerii (3)
 

K tvrdému a zdravému spánku zcela běžně patří sny. Každý zná ten pocit po probuzení, kdy si chce pamatovat všechna neuvěřitelná dobrodružství,  ale záhy vše zapomene. Někdo si píše snář a někdo má to štěstí a v paměti si sny uchová. Někteří jdou však ještě dál…

Představte si, že se vzbudíte uprostřed snu a najednou jste schopni všeho. Několik vědců přišlo s technikou, která funguje nezávisle na sobě. Ovládat lucidní snění vám umožňuje cokoliv, protože si uvědomujete, že jste uprostřed snu.

Člen kapely Beatles Paul McCartney údajně složil melodii slavné skladby Yesterday ve spánku. Díky snění existuje světoznámý hit, který zná dnes opravdu každý.

Mýtus, co se stal pravdou

Vzhledem k tomu, že většina spáčů své sny zapomíná, spolu s tím z paměti zmizí i vzpomínka na lucidní snění. Důkaz o tom, že člověk během svého spánku ovládá snění, byl dlouhou dobu pouze mýtus. Vědci však potvrdili, že tento jev opravdu existuje. Ti jsou dnes schopní s 50% úspěšností lucidní snění navodit.

Vědci pro podobné experimenty používají nákladnou techniku, takže způsoby, jak si v klidu domova uměle navodit vědomí o snění, je z vědeckého pohledu velmi komplikované. Na internetu je možné naleznout návody, jak si přivodit lucidní snění, ale jeho spolehlivost není vůbec zaručena.

Sen jako lék

Psychologie a psychiatrie velmi často sen využívá jako metodu léčby traumat a duševních nemocí. Skrze psychoanalýzu se lze do podvědomí podívat právě skrze sny. Sigmund Freud v knize Výklad snů dokonce jasně definoval pojmy vědomí, nevědomí a podvědomí. Sen tak umožňuje rozšifrovat cestu dávných zklamání, které si pacient sám neuvědomuje. Proces lucidního snění lze v psychologii využít jako prvek řešení problému. Tento postup je však spekulativní a stále neozkoušený.

Metodu v 70. letech minulého století poprvé použil guru lucidního snění Kaliforňan Stephen LaBerge.

Vládnout svým snům

Kromě seriózních pokusů vědců ale existuje mnoho skupin, které si zakládají doslova kluby spáčů. Pokus o autoterapii skrze sny provádí např. britská umělkyně Caroline McCread, která pořádá kurzy s tímto zaměřením. Nebere možnost ovládat sny jen jako zábavu, ale vyhledává v alternativím snění řešení psychických problémů.

Vědci jsou dnes schopni velmi nákladně pacientovi lucidní snění vyvolat, ale samostatně je to velmi těžké. Ovládat své sny na povel neumí ani ti, kteří čas od času do podobného stavu propadají. V momentě, kdy se vyvine absolutně spolehlivá metoda, jak řízeně propadat do svého podvědomí, bude spánek nejenom zábavou, kde je možné cokoliv na světě, ale také způsobem léčby.

Ranní ptáče nebo noční sova? Spánek dopoledne může způsobit velké psychické potíže. Více čtěte zde.

To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru