Nymfomanií k invalidnímu důchodu. Je hypersexuální chování nemocí, nebo obyčejnou posedlostí?

Nymfomanie je nemoc...
Zobrazit fotogalerii (3)
24.09.2018 - 10:00  

Kde končí touha po sexu a kde začíná opravdový duševní problém? Něco, co by povrchně mohlo vyznít jako život plný zábavy, je naopak těžkým břemenem, které vás vyřadí z běžného provozu.

Ženy zažívají nymfomanii a muži satyriázu. Obě diagnózy obecně označují zvýšený sexuální pud, který je společností zlehčován. Světová zdravotnická organizace však zařadila nymfomanii a satyriázu do mezinárodně uznávaného seznamu nemocí.

Nymfomanie je termín, který už v lékařském slovníku neexistuje. Obecně se používá termín hypersexualita a tradiční termín je spíše lidového charakteru. 

Myšlenky jenom na sex

Absolutní posedlost, která ochromí všechny smysly. Hypersexuální aktivita u ženy i muže způsobuje, že dotyčné osoby nemyslí na nic jiného než na ukojení své sexuální touhy. Postižený člověk je věčně “hladový”. Myšlenky se točí jen kolem sexu, které vede k vnitřnímu napětí, protože často nepomůže opakovaný pohlavní styk, ani masturbace.

Ženy a muži trpící hypersexualitou jsou často impulzivní a jen velmi složitě jsou schopni udržet si jednoho partnera. K nemoci totiž patří bytostná fascinace sexem a jeden partner pro podobné touhy nemusí stačit. Je však velmi obtížné přesně definovat, kdy se jedná o duševní poruchu a kdy o zcela “normální” projevy sexuální záliby. Vztah člověka k sexualitě je intimní a velmi individuální, proto je těžké určit, kde je norma a kde začíná porucha.

Hypersexualita je nemoc

Světová zdravotnická organizace (WHO) kompulsivní poruchu sexuálního chování definuje jako selhání kontroly intenzivních sexuálních impulzů. Lidově řečeno člověk ztrácí kontrolu a jen ztěžka ovlivňuje svoje touhy, které ho zásadně limitují v běžném provozu. Ať se jedná o pracovní morálku nebo dlouhodobé vztahy.

Příčina hypersexuality je jen velmi těžko popsatelná, ale její původ není fyzický, naopak se jedná o psychickou poruchu. Podle průzkumu CNN touto nemocí trpí 5 % populace.

Invalidní důchod?

Léčba hypersexuality je odlišná u mužů a u žen. U muže se často vyskytuje zvýšená hladina testosteronu, kterou lze utlumit antiandrogeny. Ženy většinou musí svůj problém řešit psychoterapií. Psychická nemoc je většinou podporovaná kompenzací nízkého sebevědomí. Silnou hnací silou mohou být např. malá prsa nebo kožní problémy.

Opravdu těžké případy, které zcela omezí schopnost běžně pracovat, mohou dokonce zažádat o invalidní důchod. Tím, že Světová zdravotnická organizace zařadila hypersexualitu jako nemoc, má o mnoho více postižených žen a mužů větší šanci žít o něco důstojnější život. Podobnou obhajobu však nelze aplikovat na znásilnění a násilné napadení.

Vousáč, nebo holobrádek? Styl dřevorubec je stále v módě, ale muži s hladkou tváří ušetří. Více čtěte zde.

To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru