Nepříjemné bradavice: Jak se zbavit výrůstků na kůži?

Bradavice jsou velmi nepříjemným estetickým problémem. Jak s nimi bojovat?
Zobrazit fotogalerii (3)
22.03.2019 - 08:15  

Je to zdravotní, nicméně i estetický problém, který způsobují viry. Bradavice patří mezi kožní onemocnění, při kterých na kůži a sliznicích vznikají nezhoubné novotvary různé velikosti i barvy. Způsobů léčby je více, která je nejrozšířenější?

Bradavicemi se může nakazit kdokoliv, nejčastěji ale postihuje děti a mladé lidi, ale i lidi, kteří mají nějakým způsobem oslabený imunitní systém. Daří se jim hlavně v teple a vlhkém prostředí, proto se na těle vyskytují hlavně na místech, kde se nejvíce potíme. Do nechtěného kontaktu s nimi můžeme přijít na koupalištích, v bazénech nebo také v saunách.

Častým zdrojem infekce jsou ale také rodinní příslušníci, kteří jimi trpí, a nebo děti, které se nacházejí v kolektivu. Pokud je člověk oslabený, a tudíž náchylný na infekci virem a má na kůži malou ranku, virus se v ní rychle usadí.

Pozor na kontaminované předměty

Bradavice jsou obecně virovým onemocněním. Nakazit se jimi můžeme od jiného člověka nebo prostřednictvím kontaminovaných předmětů. U infikovaných lidí je častý přenos infekce na jiné místo na těle - tzv. autoinokulacie.

Nejčastější formou bradavic jsou tzv. Verrucae vulgares, které se primárně vyskytují na rukou. Časté jsou ale také bradavice na chodidlech, kterým se zase řiká Verruace plantares. Obecně jsou specifické tím, že můžou nejen vzniknout, ale také zaniknout zcela spontánně.

Samotná léčba obecně závisí na více faktorech. Mezi ty patří věk, rozsah či lokalizace onemocnění a také typ bradavic. Lokální léčba, kterou si pacient doma aplikuje sám, spočívá v nanášení keratolytických prostředků. Pokud se to řeší ambulantně, pak je hodně populární forma tekutého dusíku.

Další typy bradavic je zase možné odstranit laserem. Při léčbě plantárních veruk nebo kondylomů je možností také léčba podofylin ve formě krému, který zastavuje dělení buněk. Terapie bradavic je ale často velmi zdlouhavá a je nutností zodpovědná spolupráce pacienta.

Jaké jsou možnosti léčby?
 

  • Keratolytická léčba

Jde o působení koncentrované kyseliny salicylové nebo kombinace (kyselina mléčná a kyselina salicylová), a to přímo na samotnou bradavici. Roztok nebo mast se aplikuje několik dní a bradavice následně odpadne, nebo se také odstraňuje skalpelem přímo u lékaře.

  • Léčba zmrazením

Tento způsob je bezesporu tím nejvíce rozšířeným v rámci odstraňování bradavic. Zmrazení tekutým dusíkem se dělá přímo v ambulanci dermatologa. Někdy je potřeba zákrok opakovat. Bradavice po zmrazení sama odpadne asi do deseti dní.

  • Domácí léčba zmrazením

Na tento typ se používá aplikace dimetyleteru a propanu přímo na bradavici, která po okamžitém zmrazení sama odpadá za 10 až 14 dní.

  • Chirurgická a elektrolytická léčba

Jedná se o chirurgický zákrok, který se volí po selhání těch méně invazivních metod. Realizuje se na chirurgické ambulanci při lokální anestezii.

  • Vyškrábnutí ostrou lžičkou

Tato léčba se používá při moluskách, dělá se v ambulanci dermatologa při místním znecitlivění.


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru