Bolí vás často nohy? Nemusí jít jen o únavu, chronické žilní onemocnění je velmi nebezpečné

I nohy si někdy řeknou dost...
Zobrazit fotogalerii (3)
05.04.2019 - 08:30  

Chronické žilní onemocnění je na celý život, navíc se časem zhoršuje. V Česku je jím postiženo zhruba 70 procent obyvatel, z toho až 80 procent starších 40 let. Subjektivní příznaky a objektivní projevy mohou vést k výraznému zhoršení kvality života jedince či dokonce k invaliditě.

K rizikovým faktorům žilního onemocnění patří bezesporu vyšší věk, výskyt chronického žilního onemocnění v rodině, ženské pohlaví, těhotenství nebo obezita. Mezi symptomy žilního onemocnění pak řadíme především pocit těžkých nohou, bolest, pocit otékání, noční křeče nebo pulzace v dolních končetinách.

Jaká jsou stadia onemocnění?

Základní příčinou chronického žilního onemocnění je rozvoj žilní hypertenze v důsledku porušení mechanismu návratu žilní krve vedoucí k hemodynamickým změnám v mikrocirkulaci. Vzniká zánět žilních struktur, edém a poruchy výživy tkáně. Klasifikace onemocnění rozlišuje tato stadia: Subjektivní obtíže bez viditelných známek, teleangiektázie nebo retikulární žíly, varixy, otok a kožní změny s vyhojeným bércovým vředem.

Od stadia otoků dochází k výraznému zhoršení kvality života pacienta, od stadia kožních změn již i k psychickým obtížím a pro pacienta s bércovými vředy je rovněž typická sociální izolace.

Není únava jako únava 

Lidé trpící chronickým žilním onemocněním připisují velmi často projevy choroby pouze typické únavě - např. po práci, sportu nebo jako důsledek obezity, nesprávného životního stylu či genetické zátěži a odbornou lékařskou pomoc vyhledávají až v pozdějších fázích nemoci.

Diabetická noha
Samostatnou kategorii v péči o nohu pak tvoří diabetici, pro které by správná péče o nohy měla být každodenní rutinou.  Pokožka u diabetických pacientů ztrácí elasticitu a má sklon k předčasným příznakům stárnutí. Projevy "diabetické kůže" sahají od svědění a pocitů napětí přes ragády (trhlinky) až ke špatně se hojícím ranám.

Právě včasné zachycení chronického žilního onemocnění bývá klíčem k úspěšné léčbě, a tedy i zachování plnohodnotné funkce dolních končetin.

Důležitá je změna životního stylu i cvičení

Opatření proti chronickým žilním onemocněním spočívají zejména v redukci nadváhy a dodržování dostatečného pitného režimu. Dalšími důležitými body jsou dodržování vyvážené stravy, omezení pití kávy a alkoholu, pikantních jídel a zapojení se do pravidelného cvičení.

Nutné je i omezení dlouhého "postávání na jednom místě", nadměrné slunění či u žen nošení vysokých podpatků. Velký důraz by pak pacient měl dávat i na pravidelné kontroly u lékaře, masáže dolních končetin nebo kompletní péči o pokožku. Důležité je i nošení kompresivních punčoch či obinadel.