Dermatoložka Mansfeldová: Zralá pleť vyžaduje zvláštní péči, buňky regenerují mnohem pomaleji

O pleť bychom měli důkladně pečovat po celý rok. V létě je ale nutné díky silnějšímu UV záření být na pozoru více. Především pokud máme zralejší pokožku, u žen nastává tato fáze obvykle kolem čtyřicátého roku, a pokud si chceme udržet zdravou a mladistvě vypadající pleť co nejdéle, musíme být v péči opravdu důkladní.

27.05.2019 - 08:30  
U žen se zralou pokožkou se častěji tvoří hyperpigmentace
Zobrazit fotogalerii (3)

Pozor na alergické vyrážky

U zralejší pleti dochází ke zpomalení regenerace buněk, kůže je křehčí a více dehydrovaná. Zároveň je snížená soudržnost kožních buněk, proto často dochází ke zvýšenému pronikání chemických látek nebo alergenů přes kůži a snadno může dojít ke vzniku alergické vyrážky, a to i na krémy, které jsme dříve tolerovali.

"Snižuje se množství kolagenu a elastinu, kůže tak ztrácí pevnost a pružnost, tvoří se vrásky a pleť je celkově povadlá. S přibývajícím věkem bychom měli používat kvalitní dermokosmetiku s obsahem antioxidantů a UV filtry, abychom správně ochránili pokožku od sluníčka a předešli vzniku zbytečných vrásek," říká MUDr. Lucia Mansfeldová z Perfect Clinic Dermatology.

Hydratujte, hydratujte…

V každém věku bychom samozřejmě měli dbát na kvalitní fotoprotekci. U žen se zralou pokožkou se častěji tvoří hyperpigmentace, kůže má sklon k dehydrataci a po pobytu na slunci často šupinatí. Není však třeba panikařit, i s tímto se dá pracovat.

"Doporučuji používat SPF faktor 50 na obličej a na tělo alespoň 30. Důležité je samozřejmě pravidelně pleť hydratovat krémem s obsahem panthenolu, antioxidantů, případně aloe vera. Na noc je vhodné použití rehydratačního séra," vysvětluje dermatoložka Mansfeldová.

Chraňte se i během jízdy v autě

Důležité je nanášet vhodné  krémy, i když jedete během slunečního dne v autě nebo sedíte v práci u okna. Sklo sice blokuje UVB záření, ale okolo 50 % UVA paprsků, které mohou pokožku spálit nebo způsobit její stárnutí, se dostane i přes sklo. Denní expozice ultrafialových paprsků může nechráněné pokožce způsobit i dvakrát tak rychlejší stárnutí než u pleti, která je chráněná patřičným krémem.

"Vrásky se díky sluníčku mohou prohlubovat kolem očí, úst a nosu. Důležité je nosit také kvalitní sluneční brýle. Ty uchrání od častého „mžourání“ do sluníčka, ze kterého po delší době mohou vzniknout mimické vrásky kolem očí,“ doplňuje svou kolegyni dermatoložka MUDr. Věra Terzijská.

Vhodné kosmetické procedury pro zralou pleť

O zralou pleť je nutné více pečovat. Vhodnými procedurami je pravidelné kosmetické čištění pleti, alespoň jednou ročně je dobré absolvovat ošetření chemickým peelingem ovocnými kyselinami nebo retinolem, popřípadě v kombinaci s mikroneedlingem.

"Vhodné je dodat hloubkovou hydrataci, zlepšit tonus a projasnit pleť skinboosterem (plošná aplikace kyseliny hyaluronové) nebo plazmaterapií (omlazení plazmou separovanou z vlastní krve). Samozřejmostí je pravidelné ošetřování pleti vhodnou dermokosmetikou s obsahem antioxidantů, hydratačních složek a velmi důležité je pravidelné používání fotoprotekce," shrnuje MUDr. Lucia Manseldová.

Klíčová slova: