Cévní chirurg: Cílená prevence vzniku křečových žil neexistuje, bolesti ale můžete předejít

Jak mít dokonalé nohy?
Zobrazit fotogalerii (3)
12.05.2020 - 18:00  

K častým onemocněním dolních končetin patří i křečové žíly. Ty nejsou, jak si mnoho lidí myslí, pouze estetickou vadou, ale mohou představovat i zdravotní problémy. Je proto důležité s jejich léčbou neotálet. V současnosti existuje mnoho moderních metod, kterými lze proti varixům bojovat.

Křečové žíly neboli varixy trápí nejvíce lidi kolem padesáti let. U mnoha lidí se pak, nezávisle na věku, objevují varixy či tzv. metličky (drobné křečové žíly). Někdo tvrdí, že se s nimi nedá bojovat. Opak je pravdou, dnešní medicína zvládne i toto. I když, jak se to vezme...

První příznaky

Mezi prvními příznaky jsou viditelně rozšířené žíly na nohou (tzv. modré kresby žil), časté otoky a bolesti dolních končetin, těžké nohy či pocit mravenčení. V počátečních fázích se opravdu může jednat spíše o vadu na kráse, ale čím dříve začneme problém křečových žil řešit, tím si více v pozdějším věku ušetříme bolestí, ale hlavně komplikací.

„První léčbou je nošení kompresních punčoch. Podle závažnosti vašich obtíží vám lékař předepíše punčochy podle tlakové třídy II., III. a IV. Jako dobrá prevence pak slouží punčochy tlakové třídy I. Vhodné jsou například pro těhotné či sportovce,“ říká cévní chirurg MUDr. Tomáš Kneifl.

Moderní metody léčby

V dnešní době se nutně nemusíte trápit bolestivostí a dlouhou rekonvalescencí po operačním, chirurgickém řešení, protože existují miniinvazivní, efektivní zákroky v léčbě varixů. Například technika laserové ablace žil, která probíhá za pomoci ultrazvuku. Další variantou jsou radiofrekvenční moderní zákroky či nejnovější metoda uzavření žíly pomocí biologického lepidla, anebo například sklerotizace, jejíž podstatou je aplikace sklerotizační látky do křečové žíly, která žílu uzavře a ona se časem vstřebá.

„Tento zákrok je spíše zákrokem estetickým, nemá výslovně léčebný charakter. Prakticky u všech miniivazivních endovenózních metod jde o stejný princip – "nemocnou žílu" vyřadíme miniivazivně a bezpečně z provozu injekčním zavedením kanyly a jejím „zatavením“ jako např. u laseru a po pár týdnech se žíla přemění ve vazivovou tkáň, prakticky "zmizí". Výkon nevyžaduje pracovní neschopnost ani výrazná omezení,“ vysvětluje Kneifl. 

Důležitost prevence

Cílená prevence vzniku křečových žil neexistuje. I když je sedavé zaměstnání rizikovým faktorem vzniku varixů, jistě kvůli rozvoji křečových žil zaměstnání měnit nebudete, nicméně aktivní pohyb lze brát jako určitou prevenci proti zhoršení projevů křečových žil.

Pokud již pozorujete křečové žíly nebo již máte nějaké projevy žilní nedostatečnosti, je na místě provést cévní vyšetření, po němž je navržena jedna z možností léčby, operační či neoperační. Díky moderním miniinvazivním metodám je operační léčba šetrná a vysoce účinná. 

KAM DÁL: Artritida, artróza či osteoporóza: O onemocnění kostí a kloubů často ani nevíme.


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru