Chřipka, nachlazení, koronavirus: Podzimní trojice strašáků, kterou je třeba odlišovat

Když nemoc podchytíte včas, za pár dní jste jako rybička
01.10.2020 - 15:00  

Sychravé počasí, zima a déšť jsou teď na denním pořádku a naše imunita bere za své. Možná už nějaký ten den pociťujete slabost, bolí vás hlava, v krku nebo máte kašel. Nemyslete hned na nejhorší, nemusí to být koronavirus. Třeba jde jen o obyčejné nachlazení.

Jak poznat rozdíl mezi chřipkou, nachlazením a koronavirem? Pojďte se podívat na příznaky zmíněných nemocí, abyste zdravotnický systém nezatěžovali zbytečně. Možná vám bude stačit trocha zázvoru, čaj s medem a zalézt do peřin.

Obyčejné nachlazení

V následujících měsících se setkáte vy i vaše děti s nachlazením jistě několikrát. Většinou přichází pozvolna a teplota nepřesahuje 38 °C. Prvotním příznakem je rýma, která je zpočátku vodnatá a následně hustá a zelená. Často se přidává také vlhký kašel, což znamená, že nemocný normálně odkašlává. Rozhodně se nedusí. Při klidu a klasické léčbě nachlazení pomine přibližně po týdnu a žádná další rekonvalescence nebývá zpravidla nutná. 

Podceňovaná chřipka

Chřipka na člověka většinou zaútočí náhle a z naprosto zdravého člověka se během chvíle stane trpitel. Teploty u chřipky klidně dosahují až ke 40 °C, což není žádná legrace. Pro chřipku také není typická rýma, ale může se objevit pocit plného nosu. Kašel je však velmi častý. Jde spíše o kašel suchý a dráždivý. Pacienta také často bolí hlava a klouby. I přes léčbu může pacient pociťovat slabost až tři týdny. Léčba chřipky bývá často podceňována, což může mít vážné důsledky na zdraví člověka. 

Neznámý koronavirus

K hlavním příznakům koronaviru patří zvýšená teplota, kašel, dušnost, bolest hlavy a také únava. Oproti chřipce má pacient pocit tíže na prsou nebo nedostatku vzduchu a obtížně se mu dýchá. Děti většinou snáší nákazu velmi dobře a mezi ohrožené skupiny patří zejména senioři, chronicky nemocní či osoby s oslabenou imunitou. Nejčastějšími cestami, kudy vnikají viry do lidského těla, jsou sliznice, tedy ústa, nos a také oči, proto je nutné zamezit dotykům obličeje.

Rozeznávejte příznaky

Než tedy budete vyvádět a podstupovat testy na koronavirus, zkuste přemýšlet a poslouchat své tělo. Jistě vám napoví, o kterou z představených nemocí se ve vašem případě jedná. Nepřetěžovat zdravotnický systém je v dnešní době více než důležité. Ale rozhodně to neznamená, že byste měli příznaky podceňovat. I taková chřipka dokáže vaše tělo pěkně rozhodit.

KAM DÁL: Nakažlivá a nebezpečná chřipka: Proč je důležité se nechat očkovat a jak to pomůže v boji s koronavirem


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru