Zabijákem vysokého tlaku je běžně dostupný čaj. Jak je to s oblíbenou kávou?

Vysoký tlak způsobuje zúžení tepen a následné snížení toku krve. To poté zvyšuje riziko infarktu, proto je vysoký krevní tlak tak nebezpečný
 

Vysoký krevní tlak, známý také jako hypertenze, může přispívat  ke vzniku srdečních onemocnění. Je tedy nutné si krevní tlak hlídat. Ukázalo se, že některé nápoje jsou schopné snížit riziko vysokého krevního tlaku více než o polovinu!
 

Vysoký krevní tlak neboli hypertenze znamená to, že vaše krev neustále tlačí na stěny tepen. Pokud se vysoký krevní tlak neléčí, způsobí časem zúžení tepen, což zeslabí tok krve do životně důležitých orgánů, jakým je například srdce. Zúžení tepen poté tedy také zvyšuje riziko infarktu.

Čaj

Čaj oolong, tradiční čínský čaj, ale může se zvýšeným krevním tlakem pomoci. Studie odborného lékařského časopisu JAMA journal tyto účinky potvrzuje. Studie byla pečlivě provedena na 1 507 lidech, z toho byli 711 muži a 796 ženy.

Výsledky studie poukázaly na to, že ti lidé, kteří pili 120 ml (půl šálku) oolongu za den po dobu jednoho roku, měli o 46 % nižší riziko vzniku hypertenze než ti, kteří ho nepili.

Mezi lidmi, kteří vypili 120 až 566 ml (půl až dva a půl šálku) čaje oolong za den, bylo riziko vysokého tlaku sníženo o 65 %.

Káva (ne)ubližuje. Takže?

Jak je to s oblíbenou kávou? Její negativní účinky kávy jsou diskutabilní. Ti, kteří pijí kávu jednou za čas, mohou počítat se značným navýšením krevního tlaku již po jednom šálku kávy. Naopak ti, kteří pijí kávu pravidelně, na sobě zaznamenávají pouze malý nebo žádný efekt kofeinu, který je v kávě obsažen.

Pokud chcete zjistit, jaký efekt má kofein na váš krevní tlak, stačí ho zkontrolovat před a 30 min. po vypití šálku kávy. Jestli váš krevní tlak stoupne o 5 až 10 mm Hg, tak jste na příjem kofeinu senzitivní a bude lepší vaši odpolední kávu raději vynechat nebo ji nahradit čajem.

Co znamená mm Hg?

Krevní tlak se měří v milimetrech rtuti, odtud tedy pochází zkratka mm Hg. Měří se pomocí dvou hodnot, těmi jsou systolický a diastolický tlak.

Systolický tlak je tlak, pomocí kterého naše srdce pumpuje krev do našeho těla, a diastolicý tlak je odpor vůči krevnímu tlaku v cévách.

Vysoký krevní je tlak vyšší než 140/90 mm Hg nebo vyšší než 150/90 mm Hg, pokud je vám více než 80 let. Ideál by se měl pohybovat mezi 90/60 mm Hg a 120/80 mm hg.

Zdroj: Express

KAM DÁL: Celou noc se převalujete a ráno se probouzíte celí rozlámaní? Máme pro vás 6 tipů na skvělý spánek.


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru