Jste unavení, bolí vás hlava a máte zažívací potíže? Můžete být alergičtí na lepek

Lepek se nachází ve většině obilovin. Při bezlepkové dietě je tedy potřeba si pečlivě hlídat, jaké pečivo jíte
 

Slabost, nadýmání a úbytek na váze. To vše může způsobit lepek, který se nachází v pšenici, ječmenu, špaldě a žitě. Porucha, při které konzumace lepku vyvolává v těle imunitní odpověď, se nazývá celiakie. Tento stav způsobuje záněty a poškození tenkého střeva. Naštěstí ho ale lze velmi lehce odhalit.

V České republice touto poruchou trpí desítky tisíc lidí. Připravili jsme si pro vás seznam symptomů, pomocí kterých ji můžete snadno odhalit.

Průjem

Vodovitá stolice je jedním z prvních symptomů celiakie. Studie dokazují, že se tento příznak vyskytuje u drtivé většiny neléčených celiaků, tedy zhruba u 79 % z nich.

Mějte ale na paměti, že důvodů způsobujících průjem může být mnohem více. Na vině může být i infekce, ostatní alergie a jiné zažívací problémy.

Nadýmání

Dalším společným znakem této nemoci je nadýmání. Tato choroba může totiž způsobovat záněty v trávicím traktu, které se poté mohou projevovat nadýmáním a dalšími zažívacími problémy.

Studie, která zkoumala 1 032 lidí trpících celiakií, poukazuje na to, že plynatost byla jedním z hlavních symptomů. Tímto příznakem trpělo 73 % lidí, kteří se výzkumu účastnili.

Únava

Jedním ze stavů doprovázejících celiakii je i únava. Studie, které se účastnilo 51 lidí, dokázala, že neléčení lidé trpící touto chorobou jsou mnohem náchylnější k vyčerpání než ti, kteří chorobu léčí a snaží se dodržovat speciální bezlepkovou dietu.

Úbytek na váze

Prudký úbytek váhy a neschopnost nabrat kila zpět je často také jedním z příznaků. Děje se to zejména proto, že tato choroba negativně ovlivňuje schopnost těla vstřebávat potřebné živiny.

Výzkum, kterého se účastnilo 112 lidí s celiakií, potvrdil, že se tento prolém týká 23 % zkoumaných.

Nedostatek železa

To, že tato choroba negativně ovliňuje vstřebávání  potravy, může způsobit i nedostatek některých vitamínů a minerálů v těle (např. železa).

Nižší obsah železa v krevním oběhu poté může zapříčinit únavu, slabost, bolest na hrudi, bolesti hlavy a mžitky před očima.

Zdroj: Healthline

KAM DÁL: Pálení žáhy je možné se nadobro zbavit. Vědci přišli s několika řešeními