Když je vám na omdlení a točí se vám hlava, tak může jít o příznaky vážné nemoci

Jakmile pocítíte první náznaky motání hlavy, zkuste si na chvíli sednout do dřepu nebo vestoje zkřížit nohy
 

Motání hlavy, nevolnost a někdy i pocity na zvracení. Poznáváte tyto nepříjemné symptomy? Nebo se u vás snad projevuje motání hlavy při rychlém vstání z postele? Není na tom nic zvláštního a mnohdy se netřeba ani bát. Horší situace však nastává, když se vám hlava točí i při běžných činnostech s nohama na pevné zemi...

Motání neboli točení hlavy je ovlivněno mj. i výší krevního tlaku. O vysokém krevním tlaku, tedy hypertenzi, hovoříme v případě, kdy jeho hodnoty opakovaně převyšují škálu 140/90. Pokud jsou naše cévy dlouhodobě vystaveny vysokému tlaku, mají tendenci se jizvit, ztrácet elasticitu, ucpávat se či případně i praskat. Vysoký tlak je nebezpečný zejména v tom, že přichází plíživě, s velmi nenápadnými nebo téměř žádnými příznaky.

Naopak o nízký tlak, cizím termínem hypotenzi, se jedná v případě, že hodnoty našeho krevního tlaku jsou opakovaně nižší než 90/65. Tato škála se nedá zcela jednoznačně zařadit mezi nebezpečné, ale může být bezesporu velmi nepříjemná. V tomto stavu se cítíme slabí, unavení, motá se nám hlava a v nejhorším případě můžeme také omdlít.

Omdlení není nic neovyklého

Vysoký tlak léčíme medikamenty na snížení vysokého tlaku a také ideálně úpravou životního stylu. Nízký tlak se spíše než léky řeší zvýšeným pohybem, dodržováním pitného režimu a vyvážením jídelníčku, tak aby obsahoval dostatek ovoce a zeleniny.

Motání hlavy a závratě mohou mít mnoho příčin. Příčinou může být nadměrná konzumace alkoholu, kofeinu nebo nikotinu - také u abstinenčních příznaků. Hlava se může motat také při dehydrataci, při infekčním onemocnění, při trémě nebo dokonce i při strachu.

Při nízkém tlaku nás může potkat nemilá věc, a to je krátkodobé upadnutí do bezvědomí, respektive omdlení. Tento stav lékaři nazývají synkopa. Vzniká často z ničeho nic, ale je doprovázena nepříjemnými příznaky jako: pocitem slabosti, pocením, nevolností, závratí, mžitkami před očima či se někdy dotyčný může dokonce "skácet" k zemi, byť zůstane částečně při vědomí (je obluzelý). Příčiny mohou být různé. Od psychických následků (nadměrná psychická zátěž, dlouhodobý stres, fobie) až po somatické (nedostatek tekutin, potravy, horko a nízký tlak).

Psychika jedním z důvodů

U velkého počtu populace se vyskytují takzvané psychogenní závratě spojené s nejrůznějšími fobiemi. Někomu se roztočí hlava v uzavřeném prostoru, dalšímu v otevřeném, někomu nedělají zase dobře například výšky.

Závrať je zjednodušeně iluze pohybu vlastního těla nebo okolí a pocit ztráty rovnováhy. Závratě jsou, zvláště v dnešní době, velmi běžné a patří mezi jeden z nejčastějších důvodů návštěvy lékaře. Výskyt vertiga stoupá také s věkem.

Co dělat, když se vám svět začne motat

Jakmile pocítíte první náznaky motání hlavy, zkuste si na chvíli sednout do dřepu nebo vestoje zkřížit nohy. V momentě, kdy cítíte, že je vám dokonce na omdlení, sedněte si a pomalu zvedněte nohy vzhůru. Hodně pijte a snažte se zvýšit přísun jakýchkoli vitamínů. Zdravý životní styl a okamžitý přísun vitamínů i tekutin při těchto obtížích velmi účinně pomáhá.

Pokud vás však točení hlavy provází neustále a trvá i několik hodin denně, nebo ho dokonce doprovází například zvonění v uších, mohlo by se jednat o příznak vážnější poruchy ucha nebo nediagnostikované migrény. V těchto případech - dlouhotrvajících závratí, točení hlavy či nevolností, je vždy lepší obrátit se na odborníka, který provede důležitá vyšetření, aby mohl případně s klidem vyloučil nejrůznější závažná onemocnění.

KAM DÁL: Dvojčata si jako první na světě společně změnila pohlaví. A jako dívky vypadají vážně dobře.