Když se močení stává hrozným zážitkem: Analgetika jsou při pálení až poslední možnost, pomůže příroda

Když přijdou problémy, zásadní je neomezovat pitný režim, ale naopak hodně pít
 

Toaletu už nemůžete ani vidět, děsíte se představy, že budete muset jít močit. Nesnesitelné pálení a bolesti je možné v akutních případech řešit analgetiky. Ovšem existuje i méně "brutální" pomoc, která neutralizuje kyselé pH moči. Právě to je totiž u žen hlavním strůjcem pálení i dalších nepříjemných pocitů. 

Říká se, že člověk by měl vypít minimálně dva litry vody denně. S tím je však zákonitě spojeno i častější chození na toaletu a zejména u žen tedy již zmiňované pálení. Bakterie, které ve většině případů způsobují problémy s močovými cestami, jsou hlavní příčinou nadstandardní kyselosti moči. Ve chvíli, kdy přijde citlivá výstelka močové tribuce do kontaktu s kyselým pH moči, pociťují ženy nepříjemné pálení a někdy i řezání.

Kromě analgetik pomůže i neutralizace pH

Poměr kyselin a zásad vyjadřuje hodnota pH: Z pohledu chemie je neutrální hodnota pH 7, hodnoty pod ní jsou kyselé, hodnoty nad ní zásadité. Vnitřní prostředí našeho těla má mít mírně zásaditý charakter. Hodnota pH lidské krve leží v zásadité oblasti mezi pH 7,36 až 7,44. O překyselení mluvíme tehdy, když hodnota pH krve klesne pod 7,36. Při hodnotě pH vyšší než 7,44 mluvíme o alkalóze.

Rovnováha lidského těla je založena i na dynamické rovnováze pH všech tekutin a buněk lidského organismu. Bakterie, způsobující v lidském těle kyselost moči, rozkládají močovinu na amoniak. Ten následně zvyšuje hodnotu pH v moči a zapříčiňuje následně trápení milionů žen na toaletě. Řešení a úlevu lze, kromě již zmíněných analgetik, hledat také v neutralizaci pH v moči. Právě ta je jednou z cest k odstranění tohoto nepříjemného problému.

Kyselinotvorné jsou například: maso, ryby, mléko a mléčné výrobky, vejce, obilí a luštěniny, cukr a umělá sladidla, alkohol nebo káva. Zásadotvorné jsou zejména: ovoce a zelenina.

Jak s problémem zatočit?

Když už problémy močových cest nastanou, je potřeba s nimi co nejrychleji "zatočit". Důležité je zejména neomezovat pitný režim, spíše naopak dostatečně pít. K tomu je dobré hledět i na správný výběr spodního prádla - ideální volbou je bavlněné.

K výše zmiňované neutralizaci pH moči lze využít například citronan sodný či draselný, který rychle neutralizuje kyselé pH v moči. Dobré je jíst i vhodnou stravu a vyhýbat se nezdravým a tučným jídlům.

Citronany v lékařství i potravinářství

Právě výše zmíněné citronany se využívají v celé řadě odvětví. Například citrát draselný se používá jako regulátor kyselosti do cukrovinek, uměle přislazovaných želé, ovocných nápojů, džemů, sýrů a salámů. Využití najde i při výrobě margarínů a je i v masných výrobcích. Kromě toho má vlastnost vázat železnaté a měďnaté ionty, které katalyzují samovolnou oxidaci tuků, a tím může zabraňovat procesu žluknutí. 

Dále se používá jako emulzní stabilizátor. Jeho uplatnění nalezneme i v lékařství jako močopudný prostředek a díky své vlastnosti - regulaci pH - se používá ke snížení kyselosti moči nebo jako žaludeční antacid (látka, která neutralizuje kyselinu chlorovodíkovou v žaludeční šťávě, a tím snižuje kyselost v žaludku).

KAM DÁL: Ovčáček se vytasil s pomerančem. Ale neví, jestli je to pomeranč, protože nemá důkaz.