Když vám teče krev z nosu: Může to být banalita, ale třeba také zpráva, že je s námi něco špatně

Stará, ale jak se ukázalo ne zrovna dobrá rada, zní: Zaklonit hlavu. Tak to opravdu nedělejte
Zobrazit fotogalerii (3)
 

V drtivé většině případů se jedná o banalitu, která tak nějak občas potká každého z nás. Častější výskyt krvácení z nosu by se ale určitě neměl podceňovat. Tělo prostřednictvím něj klidně může sdělovat, že s ním něco není v pořádku.

Krvácení z nosu má původ v narušení cévek ve stěnách dutiny. Nejběžnější a poměrně málo nebezpečné jsou případy, kdy k poškození dojde formou rány do nosu, příliš silným smrkáním, infekcí nebo je důsledkem alergického typu rýmy, jež negativně narušuje nosní sliznici. Důvodem také může být přílišná křehkost cév, která vzniká z důvodu nedostatku vitamínu C, který totiž zajišťuje její pružnost a pevnost.

Nejméně vážné příčiny by se měly řešit

Mezi důvody patří také rozšířené cévy na nosní přepážce, pokud jsou právě ony zdrojem krvácení, pak je na místě ošetřit buď chemickým roztokem nebo eletrokoagulací. Díky tomuto postupu dojde k zajizvení cév a situace se v budoucnu následně neopakuje.

Pokud se vám naopak krvácení v určitých intervalech vrací, pak se používá metoda endoskopického podvazu tepny, který se provádí v narkóze. V tomto případě zůstane pacient v nemocnici zhruba dva dny a tento způsob je obecně lékaři hodnocen jako bezpečnější a šetrnější než jakékoliv jiné.

Proč často krvácejí děti?
Odpovědí je v tomto případě jejich snaha objevovat tělo a časté škrábání v nose. Právě při tom dochází k poraněním sliznice. Podobné krvácení je ovšem neškodné a zastaví se poměrně rychle a efektivně.

S těmito případy je spojeno poměrně nízké riziko a situace je riziková hlavně v případě, kdy se krvácení nedá delší dobu zastavit a hrozí větší ztráta krve. Když se vám ale často spouští proud krve z nosu, může se jednat i o daleko větší problém.

Kontrolujte si tlak

Průvodním jevem krvácení z nosu je vysoký krevní tlak, s tím jde samozřejmě ruku v ruce riziko infarktu nebo mrtvice. Statistiky říkají, že hypertenze trápí každého pátého dospělého člověka, velká část nemocných o ní ani neví.

Projevuje se mimo jiné zvýšenou silou krevního proudu, což často končí právě tím, že začne krev téct právě z nosu. Rozhodně nic nezkazíte tím, že se stavíte u praktického lékaře a ten vám v rámci běžné prohlídky změří tlak. Ten si samozřejmě při zakoupení vhodného přístroje můžete v dnešní době v pohodě měřit i sami.

Poruchy srážlivosti

Výčet možný původců krvácení z nosu ještě není u konce. Pokud se vám opakuje, pak se může jednat o poruchu krevní srážlivosti, přičemž jejich typů je více. Vrozeným onemocněním je hemofilie, která ve většině případů postihuje muže, nicméně paradoxním přenašečem chybného genu jsou ženy.

Nemoc, která se projevuje zvýšenou krvácivostí a jejím problematickým zastavením, se zjišťuje přes laboratorní vyšetření krve. Méně častým, ale o to nebezpečnějším spouštěčem jsou také zhoubné a nezhoubné nádory v dutině ústní nebo nádorové onemocnění krvetvorné tkáně, tudíž leukémie.

Hlavně se nezaklánět

Stará, ale jak se ukázalo ne zrovna dobrá rada, zní: Zaklonit hlavu. Tento postup je ovšem zcela špatný. Člověk totiž v tomto případě zhltne krev, což může při velkém množství způsobit nepříjemné zvracení. Ve skutečnosti by se měl udělat pravý opak.

Obranou proti krvácení je tudíž předklon, aby krev mohla odtéct, přičemž je ještě dobré přiložit na krk něco studeného, například mokrou utěrku, což způsobí zúžení cév. Zastavení krvácení lze podpořit i tím, že stlačíme nosní křídla.

Pokud se ani tak nepodaří krvácení zastavit, měl by se navštívit lékař. Pomyslná hranice je okolo deseti minut, právě potom už je třeba konzultace s odborníkem, který většinou krev zastaví tampónem.

KAM DÁL: Fascinující trabant: Proč se stal se legendou, která dodnes budí vášně?.


Životní styl

Zdraví

Hobby