Klíšťová encefalitida se týká každého. Kdo si myslí opak, je mimo, říká doktor Kynčl

Klíšťová encefalitida je jedno z nejnebezpečnějších virových onemocnění mozku v Evropě
Zobrazit fotogalerii (3)
 

Česká republika patří k zemím, kde jsou klíšťata, infikovaná virem klíšťové encefalitidy, rozšířená po celém území. Klíšťová encefalitida může způsobit vážné zdravotní komplikace. Přesto se očkováním chrání pouze 3 z 10 z nás, kteří o očkování vědí. Oproti tomu například ve Švýcarsku je to 8 z 10 a v Německu dokonce 10 z 10.

Letošní sezona klíšťové encefalitidy pro nás začala již v dubnu. Pro plné hrazení očkování proti klíšťové encefalitidě se rozhodlo například Švýcarsko. V něm došlo v posledních letech k výraznému nárůstu počtu případů tohoto onemocnění – od roku 2015 se toto číslo zvýšilo 3x. Přesto se ale jedná téměř o polovinu méně případů než v České republice. U nás očkování proti klíšťové encefalitidě plně hrazeno zatím není, pojišťovny na něj alespoň přispívají v rámci preventivních programů, a to až do výše 1 500 korun ročně.

Proč je u nás tolik nakažených?

Povědomí o možnosti očkování proti klíšťové encefalitidě je v České republice téměř stejné jako o očkování proti tetanu a chřipce. Jak je tedy možné, že je proočkovanost tak malá? „Domnívám se, že jde o kombinaci několika faktorů. Podobně jako u chřipky jsou mnozí přesvědčeni, že se jich klíšťová encefalitida netýká, což je velký omyl,“ kroutí hlavou doktor MUDr. Jan Kynčl, Ph.D., vedoucí Oddělení epidemiologie infekčních nemocí ze Státního zdravotního ústavu

Řada lidí také velmi podceňuje závažnost klíšťové encefalitidy, která se již vyskytuje prakticky na celém území ČR. Dále chybí komplexních informačních a očkovacích kampaní, které jsou řadu let prováděny například v sousedním Rakousku a na kterých se podílí celá řada účastníků, tzv. klíčových hráčů (státní instituce, zdravotní pojišťovny, výrobce, lékařská a lékárnická komora, neziskové organizace a další).

Lidé nemají ani základní informace

Mnoho lidí nemá o klíšťové encefalitidě základní informace. Průzkum z minulého roku například ukázal, že každý druhý z nás si chybně myslí, že je možné klíšťovou encefalitidu léčit antibiotiky (to není možné kvůli jejímu virovému původu). Toto procento je nejvyšší ze všech evropských zemí, na jejichž území se nakažená klíšťata vyskytují.

„Dalším důvodem, proč je počet nakažených v České republice nejvyšší v Evropě, je neobnovení očkování po 3 až 5 letech. Už na první přeočkování z nich dorazí pouze čtvrtina naočkovaných. 3 nebo 5 let je relativně dlouhá doba, lidé na přeočkování zapomenou, někdo ani neví, že je přeočkování nutné,“ vysvětluje doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD., vedoucí Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví Lékařské fakulty Ostravské univerzity. Zatímco při základním očkování jsou potřebné tři dávky, k přeočkování je nutná pouze jedna dávka vakcíny.

KAM DÁL: Výlety i do deštivého počasí. Trocha vody nás přece nemůže odradit.