Kokosový olej je malý zázrak: Pomáhá na srdce, infekci v ústech i ekzémy

Kokosový olej se díky obsahu kyseliny laurové dokáže vypořádat i s ústními infekcemi
 

Kokosový olej má řadu zdravotních výhod. Je tou správnou cestou ke zdravému srdci a pokožce. Dokonce vám pomůže i s hubnutím. Připravili jsme si pro vás čtyři překvapivé způsoby, jak lze kokosový olej použít. Zkuste to také!

Kokosový olej se vyrábí lisováním sušené nebo čerstvé kokosové dužiny. Existuje hned několik různých typů tohoto oleje, nejčastějšími typy jsou panenský a rafinovaný. Při pokojové teplotě má pevnou voskovou konzistenci a po zahřátí se mění na tekutý. Kokosový olej je jednou z nejzdravějších potravin. Byl dokonce prohlášen za „superpotravinu“. Jaké výhody tedy jeho zařazení do jídelníčku přináší?

Zdravé srdce

Vědci tvrdí, že můžete snížit riziko srdečních chorob tím, že oleje na vaření nahradíte právě tím kokosovým. „V některých částech světa je kokosový ořech, který je nabitý kokosovým olejem, základem výživy. Někde se jím zkrátka živí už celé generace, na kterých lze dobře pozorovat jeho zdravotní benefity. Například studie z roku 1981 zjistila, že lidé žijící na ostrovech v jižním Pacifiku získávali více než polovinu svého denního příjmu kalorií z kokosových ořechů. Vědci zjistili, že byli nejen celkově zdraví, ale také byla v této populaci velmi nízká míra onemocnění srdečními chorobami,“ tvrdí výživový specialista Kris Gunnars.

Hubnutí

Kokosový olej podporuje spalování tuků, což vám může pomoci, pokud se snažíte shodit nějaké to kilo navíc. Obsahuje zdravé mastné kyseliny, které mají skvělou funkci. Tyto kyseliny totiž zajišťují, že vaše tělo spálí více kalorií.

Mastné kyseliny, známé jako triglyceridy se středním řetězcem, mohou během 24 hodin zvýšit počet spálených kalorií až o 5 %. Opět tu ale platí pravidlo všeho s mírou. Přílišná konzumace kokosového oleje může mít opačný účinek.

Infekce v ústech

Ústní infekce mohou způsobovat řadu nežádoucích efektů, jedním z nich je i zápach z úst. Dále mohou zvyšovat citlivost zubů, ale dokonce i způsobovat extrémní bolesti.

Kokosový olej obsahuje kyselinu laurovou, která se s infekcemi v ústech hravě vypořádá. „Existují také určité důkazy o tom, že používání kokosového oleje jako ústní vody přispívá ke zlepšení ústní hygieny, vědci ale považují tyto důkazy za nedostatečné. Dále také neexistuje žádný důkaz, že by kokosový olej snižoval riziko nachlazení nebo jiných vnitřních infekcí,“ dodal výživový expert.

Pokožka

Kokosový olej lze použít i jako tělové mléko. Kůži krásně zhydratuje a vyživí. Je ideální zejména pro ty, kteří mají velmi suchou pokožku nebo trpí ekzémy.

Zdroj: Express

KAM DÁL: Zatočte s artritidou jednou provždy: Tyto nápoje pomáhají od bolesti kloubů.