Krevní sraženina: Jak ji identifikovat a co zvyšuje riziko jejího vzniku?

Krevní sraženinu na ruce poznáte lehce i jen po hmatu
 

Sraženiny se v krvi tvoří, protože se naše tělo snaží opravit poškozené cévy. Pokud se ale samy nerozpustí, může to znamenat velké nebezpečí. Mohou totiž putovat do dalších částí těla a dokonce nás i ohrozit na životě.

Naštěstí ale existují způsoby, jak tento nebezpečný stav rozpoznat. Národní aliance pro výzkum krevních sraženin na svém webu uvádí, že můžeme přítomnost sraženiny v našem těle rozpoznat nejčastěji na rukou či nohou.

Mezi její příznaky patří:

  • natékání
  • citlivost na dotek
  • kůže je velmi teplá
  • začervenání pokožky

„Pokud znáte tyto symptomy a dokážete je rozpoznat, tak můžete v budoucnu zachránit svůj život nebo život rodinného příslušníka či kamaráda,“ uvádí na svém webu aliance pro výzkum sraženin.

„Pokud na sobě nebo někom blízkém pozorujete tyto příznaky, neprodleně kontaktujte svého lékaře.“

„Mezi další indikace tohoto stavu může patřit také změna mluveného projevu,“ uvádí na svém webu Americká asociace pro zdraví srdce. Ve většině případů vypadají tak, že má daný člověk problém mluvit nebo rozumět tomu, co mu někdo říká. To naznačuje možnou mrtvici, způsobenou právě krevní sraženinou.

Určité faktory přispívají ke zvýšenému riziku vzniku tohoto zdravotního problému. Patří mezi ně mimo jiné:

  • rodinná historie podobných zdravotních stavů
  • věk

Pokud se tento jev v minulosti objevil u někoho z vaší rodiny nebo pokud jste starší 65 let, máte bohužel i vy zvýšené riziko jeho vzniku.

Zdroj: Express

KAM DÁL: Vysoký krevní tlak: Místo, kde žijete, může zvyšovat riziko vzniku mrtvice.