Lékařka popisuje, jak na kůži poznáte rakovinu a kde se nejčastěji tvoří. Nechte si zkontrolovat znaménka, radí

Podcenit jakýkoli útvar na kůži se nemusí vyplatit
 

Rakovina si nevybírá a málokdy přichází s varováním. Než se naší pleti znovu dotknou ostré sluneční paprsky, je dobré se na to připravit. Máme na to pár měsíců. A že není radno v tomto ohledu cokoli podceňovat, snad ani není třeba připomínat. Nebo vlastně ano. S odbornicí na rakovinu kůže si vysvětlíme, jak zákeřné nemoci předcházet.

Kožní karcinom je jedním z nejčastějších nádorových onemocnění. „Přesto se stále nedaří zakořenit důležitost absolvování preventivních prohlídek, které by toto onemocnění pomohly eliminovat,“ říká estetická dermatoložka MUDr. Petra Samková. Čas na kontrolu mateřských znamének a pigmentových skvrn je přitom prakticky kdykoli.

Češi to stále podceňují

Podle odbornice jsme na tom dokonce hůře než státy jižní Evropy, kde je přitom riziko onemocnění vzhledem k ostřejšímu slunci vyšší. Mezi nemocnými jsou nejvíce osoby se světlým fototypem kůže, zejména mladé ženy a lidé starší 55 let.

„Nejčastěji se nádor vytvoří na původně zdravé kůži jako skvrna odlišné barvy, která se zvolna zvětšuje a postupně přibývá na tloušťce, jindy se existující neškodné mateřské znaménko barevně a tvarově změní na melanom,“ vysvětlila Samková.

Kde se nejčastěji vyskytuje?

Zhoubný melanom je nádor, který má svůj původ v pigmentotvorných buňkách. „Velký vliv na jeho vznik má především UV záření. Riziko onemocnění tímto typem rakoviny závisí nejen na genetické výbavě, ale souvisí také s intenzitou opalování především v útlém dětství. Nejčastějším kožním nádorem je bazaliom postihující hlavně starší generaci.“ Jeho výskyt není podmíněn mateřským znaménkem, ale může se objevit kdekoliv na kůži.

„Ve většině případů se jedná o nehojící se vřídek, který někdy mokvá i hnisá a vytvářejí se na něm stroupky. Dalším častým nádorem je spinaliom, vyskytující se hlavně na rtech, tváři nebo uších. Má buď formu vřídku, nebo se jedná o zvětšující se bledou až růžovou skvrnu či uzlík na kůži, který může mokvat nebo krvácet,“ má jasno lékařka.

Jak ho poznáte?

Diagnóza melanomu patří mezi nejkrutější, ale vzhledem k možnosti jej identifikovat pouhým okem je poměrně snadné jeho odhalení i prevence. „Přímo stěžejní je tedy vlastní kontrola a pozorování mateřských znamének. Až padesát procent melanomů totiž vzniká na podkladě pigmentovaného znaménka.“ Všímat bychom podle Samkové si měli především těchto základních vlastností:

  • Asymetričnost skvrn - ohraničení znaménka by mělo být ostré a pravidelné
  • Barva – barva by neměla být tmavě hnědá až černá nebo nepravidelně skvrnitá
  • Velikost – podezřelá jsou znaménka s více než pětimilimetrovým průměrem
  • Vyvýšení – nebezpečné je pigmentované znaménko rostoucí do výšky.

Vypozorování některého z výše uvedených znaků nutně neznamená výskyt melanomu, ale je dobré takové znaménko nechat prověřit kožním lékařem.

Dejte na odborníky

„Vzhledem k tomu, že nejznámějším faktorem vzniku zhoubného rakovinového znaménka je častý pobyt na slunci bez dostatečné ochrany, nastává během zimy ideální doba nechat pokožku zkontrolovat. Všechna odborná pracoviště udělají vyšetření během chvíle, ale většinou je nutné se předem objednat,“ doporučuje lékařka.

KAM DÁL: Rakovina z obezity je pro Čechy velký strašák. Lidé do sebe ládují neuvěřitelná svinstva, říká odborník a vysvětluje, co je nejhorší.


Životní styl

Zdraví

Hobby