Nakažlivá a nebezpečná chřipka: Proč je důležité se nechat očkovat a jak to pomůže v boji s koronavirem

Fakt to nebolí, jen to trošku píchne!
 

Než k nám přišel covid-19, jen málokdo z nás se nechal očkovat proti chřipce. Teď celý svět čeká na vakcínu, která nám pomůže boj s touto neznámou a záhadnou nemocí vyhrát. Proč se tedy stejně tak dychtivě nedomáháme očkování proti chřipce, když ta má každoročně za následek umrtí několika set tisíc lidí?

Nejvhodnější čas, kdy se nechat očkovat proti chřipce, je právě teď. Tedy v období, před začátkem hlavní chřipkové epidemie, ideálně tedy na podzim. Očkování zabírá po čtrnácti dnech a funguje do další chřipkové sezony.

Podceňované očkování

Věšina z nás chřipku stále podceňuje, i když tato vysoce nakažlivá infekce patří mezi nemoci s nejvyšší úmrtností, kterým lze očkováním zabránit. K přenosu viru způsobujícímu chřipku dochází většinou vzduchem pomocí kapének. Ty vznikají kašlem, smrkáním či kýcháním nakažených osob. 

Typické příznaky chřipkových virů jsou kašel, teplota, únava a bolest kloubů. To jsou klasické příznaky chřipky. Jindy ale může chřipka způsobit daleko vážnější zdravotní komplikace, jejichž důsledkem může být i smrt.

Ohrožené skupiny

Chřipka i koronavirus nejvíce ohrožují seniory a pacienty, kteří trpí chronickými problémy. To ale neznamená, že se chřipkou nemohou nakazit také děti. U těch je dokonce toto onemocnění více než časté. Potýká se s ním až 30 % dětí a i v této skupině se najde úmrtnost.

Už v zimě letošního roku vydala Světová zdravotnická organizace doporučení k očkování proti čtyřem typům chřipkových virů, které budou ohrožovat populaci tuto blížící se sezonu. Pokud patříte díky věku či jiným přidruženým nemocem do krizové skupiny, s očkováním byste neměli váhat.

Více volných lůžek pro pacienty s koronavirem

Především díky nejasné situaci v souvislosti s koronavirem a volnými kapacitami nemocnic, které musí mít vyhrazen dostatek míst právě pro boj s touto novou nemocí, byste se měli nechat očkovat. Mnoho lékařských kapacit říká, že právě dostatečná proočkovanost obyvatel proti chřipce pomůže v boji alespoň v tomto ohledu.

„Nejohroženější jsou v průběhu chřipkové epidemie lidé se sníženou imunitou, chronickým onemocněním plic, ledvin nebo srdce. Ale také diabetici a senioři. Důležité je ale také chránit osoby, které o tyto skupiny lidí pečují, pro ty je očkování také velmi přínosné,“ říká k problematice MUDr. Jan Kynčl.

Naplánování vakcinace

Vakcinaci je vhodné podstoupit na podzim a vydrží do další chřipkové sezony. Tato poměrně krátká doba je způsobena tím, že se každý rok chřipkové onemocnění objevuje v jiných virových subtypech než předchozí rok. Původní vakcína tak na nové typy chřipky dostatečně nepůsobí, je tedy nutné přeočkování.

Podle MUDr. Aleše Ducháčka bylo v posledních dvou letech hospitalizováno s akutní respirační infekcí na jednotkách intenzivní péče více než 600 pacientů a každý rok této infekci podlehlo přes 200 pacientů.

Nutná hygienická pravidla

Ať už jde o koronavirus nebo o chřipku, je nutné dodržovat důležitá hygienická pravidla, která přenos viru zamezí. Jde pravidelné mytí rukou, používání dezifekce na ruce, při kašli si zakrývat ústa kapesníkem, rukávem nebo rouškou. Důležité je také omezit kontakt s lidmi, kteří se necítí dobře. 

Důležité informace

Také je dobré mít na paměti, že osobám starším pětašedesáti let vakcínu proplácejí zdravotní pojišťovny a také ji hradí lidem s chronickým onemocněním dýchacího systému, sdce, cév, jater, ledvin a imunitního systému. Toto očkování se také doporučuje těhotným ženám a lidem, kteří jsou v kontaktu s výše zmíněnými skupinami lidí. Očkovat můžete nechat i děti.

KAM DÁL: Teploty začnou klesat, imunita dostane zabrat. Těchto pět čajů ji dokáže nastartovat

 


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru