Nechte si zkontrolovat znaménka: Lékařka popisuje, jak na kůži poznáte rakovinu a kde se nejčastěji tvoří

Melanom kůže je způsoben nekontrolovatelným růstem pigmentových buněk, které se nazývají melanocyty
 

Slunce začíná nabírat na síle, což je důvod ke zvýšené opatrnosti. Rakovina si totiž nevybírá a málokdy přichází s varováním. Než se ale naší pleti opět dotknou ostré sluneční paprsky, je dobré se na to připravit. Nemyslíme tím jen vybavit si šatník, ale hlavně překontrolovat, co máte na těle.

I přesto, že v evropských statistikách pacientů postižených melanomem zaujímáme přední pozice, se stále nedaří v Češích zakořenit důležitost absolvování preventivních prohlídek, které by toto onemocnění pomohly eliminovat. Právě teď je ideální čas na kontrolu mateřských znamének a pigmentových skvrn.

Češi to stále podceňují

Jsme na tom dokonce hůře než státy jižní Evropy, kde je přitom riziko onemocnění, vzhledem k ostřejšímu slunci, vyšší. Mezi nemocnými jsou nejvíce osoby se světlým fototypem kůže, zejména mladé ženy a lidé starší 55 let.

„Nejčastěji se nádor vytvoří na původně zdravé kůži jako skvrna odlišné barvy, která se zvolna zvětšuje a postupně přibývá na tloušťce, jindy se existující neškodné mateřské znaménko barevně a tvarově změní na melanom,“ vysvětlila ke vzniku melanomů estetická dermatoložka z pražské kliniky MUDr. Petra Samková.

Prevence mateřských znamének je často podceňována, přičemž k nejzhoubnějším rakovinovým onemocněním patří právě nádor kůže (maligní melanom).

Kde se nejčastěji vyskytuje?

Zhoubný melanom je nádor, který má svůj původ v pigmentotvorných buňkách. Velký vliv na jeho vznik má především UV záření. Riziko onemocnění tímto typem rakoviny závisí nejen na genetické výbavě, ale souvisí také s intenzitou opalování především v útlém dětství. Nejčastějším kožním nádorem je bazaliom postihující hlavně starší generaci. Jeho výskyt není podmíněn mateřským znaménkem, ale může se objevit kdekoliv na kůži.

Ve většině případů se jedná o nehojící se vřídek, který někdy mokvá i hnisá a vytvářejí se na něm stroupky. Dalším častým nádorem je spinaliom, vyskytující se hlavně na rtech, tváři nebo uších. Má buď formu vřídku, nebo se jedná o zvětšující se bledou až růžovou skvrnu či uzlík na kůži, který může mokvat nebo krvácet.

Jak ho poznáte?

Diagnóza melanomu patří mezi nejkrutější, ale vzhledem k možnosti jej identifikovat pouhým okem je poměrně snadné jeho odhalení i prevence. Přímo stěžejní je tedy vlastní kontrola a pozorování mateřských znamének. Až padesát procent melanomů totiž vzniká na podkladě pigmentovaného znaménka. Všímat bychom si měli především těchto základních vlastností:

  • Asymetričnost skvrn - ohraničení znaménka by mělo být ostré a pravidelné
  • Barva – barva by neměla být tmavě hnědá až černá nebo nepravidelně skvrnitá
  • Velikost – podezřelá jsou znaménka s více než pětimilimetrovým průměrem
  • Vyvýšení – nebezpečné je pigmentované znaménko rostoucí do výšky.

Vypozorování některého z výše uvedených znaků nutně neznamená výskyt melanomu, ale je dobré takové znaménko nechat prověřit kožním lékařem.

Dejte na odborníky

Vzhledem k tomu, že nejznámějším faktorem vzniku zhoubného rakovinového znaménka je častý pobyt na slunci bez dostatečné ochrany, nastává před létem ideální doba nechat pokožku zkontrolovat. Všechna odborná pracoviště udělají vyšetření během chvíle, ale většinou je nutné se předem objednat. 

KAM DÁL: Maminka čtyř dětí zemřela, lékaři na ni kvůli covidu neměli čas. Celková čísla zbytečně mrtvých jsou hrozivá.