Neléčený vysoký krevní tlak může i zabíjet. Tělo často trpí, aniž byste si toho všimli

Vysoký krevní tlak nemá úplně jasné příznaky
Zobrazit fotogalerii (3)
28.01.2020 - 15:00  

Silné bušení srdce, bolest hlavy, nervozita a špatný spánek. Příznaky, které má v dospělosti každý, nesmí být brány na lehkou váhu. Pokud je totiž výsledek vysoký krevní tlak, může být vaše tělo časovaná bomba. Jak lze přirozeně krevní tlak snížit? 

Už dávno neplatí, že vysoký krevní tlak postihuje hlavně starší osoby či ty, kteří se perou s nějakým tím kilem navíc. Problémy mohou mít i na první pohled zdraví jedinci bez ohledu na věk. Zásadní problém u této zdravotní komplikace jsou příznaky, které mnohdy odpovídají běžné únavě nebo přirozené reakci na stres.

Hodně práce, nedostatek spánku, silné psychické vypětí a špatný životní styl a stravování. To vše se může neblaze promítnout na tom, že si v těle nesete neřešený problém, který v té nejfatálnější fázi může přivodit klidně i smrt. 

Neléčené příznaky

Všechny vyjmenované problémy mají tu nevýhodu, že je máme tendenci přehlížet jako maličkosti. Komu někdy nebušilo srdce o něco víc, než je normální? Pokud se to tak děje pravidelně a dlouhodobě, člověk si koleduje o pořádný malér. Neléčené příznaky, které často nejsou tak vidět, mohou vést k mrtvici či infarktu. Jak už bylo zmíněno, nemusí se to nutně týkat jenom starších osob. 

V dnešní stresem naplněné době totiž riziko podobných problémů výrazně narůstá. Často se na ně však přijde až při běžné lékařské prohlídce. První, co rozhodně člověku s podobnými problémy pomůže, je prevence. Ta se nejsnadněji provádí tím, že si pořídíte vlastní přístroj, s kterým si budete pravidelně měřit tlak. Tak se můžete alespoň odpíchnout k tomu složitějšímu, a to je léčba. 

Tou se však rozhodně vyplatí projít, protože bez velkého přehánění je tělo s vysokým krevním tlakem opravdu časovaná bomba. Poškozuje totiž tepny a srdce, stejně tak jsou vystaveny nebezpečnému tlaku cévy v orgánech, což často způsobuje problémy s ledvinami. 

Jak na to? 

Způsobu, jak si přirozeně a bez medikace snížit tlak, je hned několik. Stačí dodržovat zcela běžné a základní úkony. Jeden z hlavních způsobů je běžná procházka. Tělesná aktivita podle Harvardovy univerzity snižuje hypertenzi, protože pomáhá srdci efektivněji zužitkovat kyslík. Stačí třeba pouze 30 minut intenzivní procházky. 

Důležité je také najít čas, kde si prožijete vnitřní klid. Nemusíte se zrovna oddat poctivé meditaci, ale minimálně myslete na to, že je velmi důležité umět pořádně a zhluboka dýchat. Není tak od věci občas zajít na jógu a klidně i na meditační cvičení. Stresové hormony totiž zvyšují hladinu reninu, který v důsledku zvyšuje krevní tlak. 

Zvýšený tlak také způsobuje to, jakým se stravujete. Jezte hodně brambor a šetřete se solí. Rozhodně se také vyplatí občas ochutnat hořkou čokoládu, která přispívá k větší pružnosti cév. Káva je samozřejmě motor pro většinu z nás, ale věřte, že přejít na tu bez kofeinu se v tomto případě rozhodně vyplatí. Nejlepší je však přejít na pití čaje. Stres vychází hlavně z práce, a tak je nutné umět pracovat méně a více se věnovat relaxaci, třeba při poslechu hudby. 

Všechna zmíněná zdravotní opatření nebolí. Rozhodně ne tolik jako důsledky neléčeného vysokého krevního tlaku. Kromě infarktu, mrtvice a poškozených orgánů hrozí také riziko demence či zhoršení zraku. 

Nešvary, které k hypertenzi vedou, je také vyšší konzumace alkoholu, kouření či sedavý způsob života. Proto se nebojte změnit svůj životní styl a hlavně nepřecházejte příznaky, které mohou být v důsledku opravdu nebezpečné.