Nemoc ledvin nebolí, přitom jde o život a týká se každého z nás. Mladá žena přežila o vlásek, lékaři popisují příznaky

Člověk má (podobně jako prase) multipapilární ledvinu – to znamená, že do ledvinné pánvičky ústí vývody každý svým vlastním ledvinovým kalíškem
 

Máte nemocné ledviny, bude zapotřebí docházet na dialýzu – diagnóza, kterou čím dál častěji slyší více Čechů. Nemocné ledviny totiž nebolí, z plného zdraví se tak může jedincům ze dne na den změnit život. Stejnou diagnózu slyšela i Nguyet (30) a o tři roky později podstoupila transplantaci ledvin od žijícího dárce. Spousta lidí přitom o svém onemocnění ani neví. 

Nguyet pracovala jako tlumočnice, vedla běžný život a nic nenasvědčovalo tomu, že by byla nemocná. Z plného zdraví se jí prvotní obtíže projevovaly nenápadně. V roce 2014 ji začaly trápit bolesti žaludku, pro které byla vyšetřena a léčena.

„Při kontrolním gastroskopickém vyšetření v roce 2015, které bylo provedeno z důvodu záchytu chudokrevnosti, jí bylo zjištěno pokročilé selhání ledvin. Pro mladou ženu, která do té doby neměla žádné zdravotní problémy, je to naprosto zdrcující diagnóza,“ říká vedoucí nefrologické ambulance IKEM MUDr. Silvie Rajnochová-Bloudíčková, Ph.D.

Diagnóza nezvratného selhání ledvin v důsledku autoimunitního onemocnění byla následně potvrzena i biopsií. „Onemocnění Nguyet bylo v již tak pokročilém stadiu, že bylo nutné bezprostředně zahájit hemodialýzu. O měsíc později byla pacientka převedena na peritoneální dialýzu, kterou podstupovala dva roky. Následně se pro ni našel vhodný žijící dárce a mohla podstoupit transplantaci a vrátit se tak plně do aktivního života,“ vysvětluje přednosta Transplantcentra prof. MUDr. Ondřej Viklický, CSc.

Každý rok nemocných přibývá           

Každoročně přibývá lidí, kterým jedna nebo obě ledviny selžou. Je to důsledek i našeho životního stylu, který nahrává vzniku civilizačních chorob – nedostatek pohybu, stres, obezita, vysoký krevní tlak a cukrovka jsou rizikovými faktory chronického onemocnění ledvin.

Na Klinice nefrologie IKEM je trvale sledováno více než dva tisíce pacientů po transplantaci ledviny. Každý rok se u nich dělá více než deset tisíc kontrol. „Jsme také velmi vděčni za to, že skvěle funguje spolupráce v péči o naše pacienty s regionálními nefrology, kteří pacienty do IKEM k transplantaci doporučují,“ dodává prof. Ondřej Viklický.

Čekají stovky pacientů

Na čekací listině k transplantaci ledviny od zemřelého dárce je v IKEMu zařazeno několik stovek lidí. „Transplantace ledviny je v současné době nejúspěšnější metodou léčby chronického selhání ledvin. Operace je prováděna v celkové anestezii, při které chirurg umísťuje ledvinu do pravé nebo levé jámy kyčelní s napojením cév transplantované ledviny na pánevní cévy a močovodu přímo na močový měchýř. Transplantace ledviny od žijícího dárce se po technické stránce neliší od transplantace ledviny z dárce zemřelého,“ podotýká přednosta Kliniky transplantační chirurgie IKEM doc. MUDr. Jiří Froněk, Ph.D. FRCS.

Transplantcentrum IKEM je multidisciplinárním pracovištěm, které zajišťuje hned několik transplantačních programů, z nichž největším je program transplantací ledvin, který představuje více než polovinu všech transplantací ledvin v celé ČR. Transplantcentrum nabízí komplexní nefrologické a chirurgické zázemí pro pacienty s nemocnými ledvinami z celé ČR, kterým se naši lékaři snaží každý den pomáhat.

KAM DÁL: Pekarová Adamová: Když Piráti jednají v rozporu se zákonem, nemůžeme mlčet. Jako nepřátele je ale nebereme.