Nemoci srdce: Jaká laskomina snižuje riziko vzniku srdečních chorob?

Kakaové boby obsahují vysoké množství flavanolů, antioxidantů, které mají protizánětlivé účinky
 

V České republice způsobují více než třetinu úmrtí onemocnění srdce. Naštěstí jim ale lze poměrně snadno a účinně předcházet. Studie potvrzují, že vám v boji proti rizikovým faktorům vzniku srdečních problémů překvapivě pomůže jedna sladká pochoutka.

Kakao obsahuje účinné antioxidanty, které ochraňují buňky před poškozením a snižují tak riziko vzniku nemocí srdce.

Studie, která zkoumala 21 444 mužů a žen, kteří pravidelně konzumovali kakao, potvrdila, že má na jejich zdraví pozitivní vliv.

Dr. Yanbin Dong, který výzkum vedl, řekl: „Produkty vyrobené z kakaa se staly plošně konzumovanými potravinami, u kterých stále narůstá poptávka. Lidé se také začínají více zajímat o jejich pozitivní zdravotní účinky.“

K čemu slouží flavanoly?

Flavanoly, antioxidanty které mají protizánětlivé účinky, jsou považovány za tělu velmi prospěšné a můžeme je nalézt právě v kakaových bobech.

Výzkumy naznačují, že zařazení více flavanolů do stravy je spojeno s nižším rizikem ischemické srdeční choroby, jak na svém webu uvedla charitativní organizace pro výzkum srdečních chorob British Heart Foundation. Vysokým obsahem těchto látek se pyšní zejména hořká čokoláda.

Zdravotní benefity

Kakao je prastarý fermentovaný produkt, který Aztékové vyrobili z kakaovníku Theobroma cacao. Kakaové produkty obsahují katechiny a epikatechiny a ve vodě rozpustné flavonoidy (druh flavanolů), které nám pomáhají se zdravím cév.

Experimentální klinické studie testující vliv pravidelné konzumace kakaových produktů na náš organismus zaznamenaly potenciální kladný vliv na: 

  • aktivaci krevních destiček
  • oxidaci LDL
  • lipidové profil
  • záněty
  • krevní tlak
  • inzulínovou resistenci

To vše následně pozitivně olivňuje i naše srdce.

Studie potvrdila, že konzumace hořké čokolády v přiměřeném množství u zkoumaných snížila cholesterol, krevní tlak, zlepšila kognitivní funkce a dokonce i posílila imunitu.

Zdroj: Express

KAM DÁL: Nevidím jediný reálný důvod, proč by ženy měly rodit doma, říká MUDr. Machač a přidává argumenty