Nepusinkujte slepice a ani se s nimi nemazlete! Lékaři varují - desítky milovníků slepic už skončily v nemocnicích

Mimo živé slepice a kachny lze bakterie salmonely najít i v nedovařených vejcích nebo mase
 

Mazlení se s drůbeží může způsobit dokonce i smrt. Slepice by na sobě nejspíše měly mít varování podobné tomu na krabičce cigaret. Existují totiž rodiny, pro které jsou slepice a kachny nejlepšími domácími mazlíčky. Do nemocnice už je to pak jenom kousek.

Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) v USA prosí občany, aby se nemazlili se slepicemi. Ne, opravdu to není vtip. Kontakt s drůbeží totiž způsobil přenos nákazy salmonelou u desítek lidí ve 43 státech. Lékaři zatím netuší, kde je ohnisko a odkud se nemoc rozšířila. „Nepusinkujte a nemazlete se s drůbeží. Takto se na vás mohou přenést bakterie a onemocníte,“ varují odborníci.

Největšími fanoušky jsou děti

Mnoho z nás si to neuvědomuje, ale i krátký kontakt s drůbeží může být potenciálně velmi nebezpečný. Drůbež, jako jsou například právě slepice nebo i kachny, může přenášet bakterie salmonely, a to i když na první pohled vypadá zdravě a čistě. Infekce může způsobit horečku, průjem, bolesti žaludku a zvracení. Většina lidí se uzdraví bez léčby, ale v závažnějších případech může onemocnění způsobit i smrt.

Asi nepřekvapí, že největšími fanoušky mazlení se slepicemi jsou ti nejmladší. Třetina z těch, kteří skončili v nemocnicích, byla mladší pěti let. Hospitalizováno bylo celkem 34 lidí od poloviny února, žádné úmrtí nahlášeno nebylo. Podle lékařů je to ale jen otázka času, pokud se nezmění přístup a obyvatelé USA nebudou zodpovědnější.

Přes 400 mrtvých

Mimo živé slepice a kachny lze bakterie salmonely najít i v nedovařených vejcích nebo mase. Není zatím jasné, kolik nakažených má na svědomí drůbež a kolik její špatná příprava. Odhaduje se, že každoročně způsobují bakterie salmonely v USA asi 1,35 milionu infekcí, z toho 420 končí smrtí.

CDC je zodpovědná za dohled nad zdravím občanů a poskytování zdravotních rad. Minulý týden mimo jiné také změnila nařízení ohledně nošení roušek na veřejných prostranstvích. Lidé v USA, kteří jsou již plně očkovaní na covid-19, již na většině míst mohou ochranu dýchacích cest odložit.

Zdroj: BBC

KAM DÁL: Bolí vás při zahradničení kolena? Máme pro vás tipy, jak zvládat práci na zahrádce bez bolesti