Oblíbené tejpování pomáhá v prevenci a léčbě sportovních zranění. Vhodné je i v těhotenství

Tejpování je moderní metodou úlevou od bolestí svalů
Zobrazit fotogalerii (3)
 

Na ulicích, v posilovně či na lekci zumby se občas pohybují osoby s barevnými pásky na kolenou, krcích i lýtkách. Kineziotaping neboli tejpování je metodou pro okamžitou úlevu od bolestí svalů, která v současné době zažívá poměrně velký boom i mimo oblast sportu, pro niž byla původně určená. Zvládne tejpování každý, nebo je lepší se svěřit do rukou odborníků?

S tejpováním jako první v 70. letech minulého století přišel japonský lékař dr. Kenzo Kase. Z počátku ho využívali pouze vrcholoví sportovci – například na olympijských hrách v Soulu. Postupně se však kineziotaping začal dostávat do povědomí širší veřejnosti a dnes už se používá běžně i díky snadné dostupnosti tejpovacích pásek. Ty lze koupit také prostřednictvím internetových obchodů.

Výhody a nevýhody tejpování

Kineziotaping snižuje otoky a zmírňuje bolesti svalů. Podporuje hojení, stabilizuje klouby a pomáhá v podpoře svalů i vazů. Nesprávné a neodborné tejpování však může mít na svědomí vznik zranění. Tejpovat by se neměl ten, kdo má otevřené rány, trpí na dermatitidu či ekzémy. Naopak je kineziotaping vhodný například při skolióze, neuralgiích či deformitách nohou a prstů.

Tejpovací pásky jsou voděodolné a člověk se s nimi může i sprchovat nebo chodit plavat. Svým charakterem připomínají lidskou kůži. Pásky jsou stejně jako ona pružné díky elastickým polyuretanovým vláknům. Základem pásky by však vždy měla být prodyšná bavlna. Protože se pásky lepí na kůže pomocí lepidla, mohou způsobovat kožní alergii. Je proto vždy vhodné na kousku kůže na předloktí nebo na břiše zjistit případnou reakci po nalepení tejpu, která by se měla projevit do 24 hodin.

Tejpování v těhotenství

Správně provedené tejpování pomůže také v těhotenství od bolestí zad v křížové nebo bederní oblasti či od oteklých nohou. Stabilizuje páteř a může rovnoměrně rozložit váhu bříška, čímž oddaluje únavu.

Tejpování podle instruktážního videa?

Tejpovací pásky si může pořídit každý a podle instruktážního videa například na Youtube nebo na webových stránkách výrobců si pásky na sebe nalepit. Alespoň takto to na první pohled vypadá. Je to však opravdu tak jednoduché?

Při výběru toho, od koho si necháte tejpování provést, by měla hlavní roli hrát jeho erudice a zkušenosti. V současné době tejpování provádějí také v masážních salonech nebo v salonech krásy. Otázkou zůstává, jestli právě zde mohou nalepit tejpovací pásky odborně a jaké jsou jejich anatomické znalosti svalů a kloubů. Totéž platí o běžném smrtelníkovi, jenž si koupil tejpovací pásku v supermarketu a zhlédl dvě tři instruktážní videa na internetu. Nemá-li dostatečné vědomosti o tom, jak klouby a svaly v těle vůbec fungují, je pak poměrně těžké pochopit samotný princip tejpování. I z tohoto důvodu je vhodnou variantou si bolestivý sval nechat zatejpovat od odborníka – fyzioterapeuta. Případně ho požádat, aby vám vše vysvětlil a ukázal.

Jestli je tejpovací páska správně aplikovaná, lze poznat jednoduše. Bolest svalu by totiž měla velmi brzy ustoupit. Jestliže sval bolí i nadále další dny, nebylo tejpování příliš úspěšné. Špatně nalepený tejp může dobu regenerace dokonce i zpomalit, pokud místo uvolnění svalu bude zvyšovat jeho napětí.