Parkinsonova nemoc může zůstat dlouho skryta, což je problém. Jde totiž hlavně o čas

Větší riziko výskytu Parkinsonovy choroby se vyskytuje u lidí nad 50 let. Zhruba u 15 % pacientů se ale nemoc může objevit už před čtyřicítkou
Zobrazit fotogalerii (3)
 

Je považován za jedno z nejčastějších degenerativních onemocnění nervové soustavy. Objevuje se hlavně u lidí starších nad 50 let, častěji postihuje muže. Vývoj parkinsonizmu trvá měsíce, někdy i roky; a jak se nezačne s léčbou, končí se úplnou ztrátou hybnosti.

Příběh a příznaky jsou u každého člověka jiné. První symptomy bývají nenápadé. Patří mezi ně únava, pocit těžkých nohou, křeče, zpomalení chůže či zvýšená sekrece slin, slz a potu. Často jsou na začátku přítomné poruchy čichu, čímž se myslí jeho snížení, deprese a také poruchy spánku.

Tyto příznaky se obvykle objeví i několik let před těmi, kterým pacienti začnou přikládat důležitost. To jsou takzvané motorické příznaky, kterými jsou porucha hybnosti, ztuhlost v kloubech, třes, který se vyskytuje v klidém stavu, a také těžkosti s chůzí.

Co je vlastně příčinou?

Jedná se pravděpodobně o zánik nervových buněk zodpovědných za produkci dopaminu. Zánik buněk není možné nijak ovlivnit. Co ale možné je, je mozku dodávat látku, která chybí, což je právě dopamin, stimulovat části mozku - receptory, na které se dopamin naváže a spustí se řetězce biochemických pochodů. Pomocí hloubkové mozkové situmulace je možné vysláním eletrických signálů do mozku stimulovat konkrétní mozkové struktury.

Známé osobnosti, kterým byla Parkinsonova choroba diagnostikována: papež Jan Pavel II., boxer Muhammed Ali, herečka Deborah Kerr, zpěvák Johnny Cash nebo také bývalý americký prezident Ronald Reagan. Americký herec Michael J. Fox dokonce s tímto onemocněním žije od svých 29 let.

I přes vědecké výzkumy a nové možnosti léčby je ale onemocnění stále nemožné vyléčit. K moderním způsobům léčby ale patří léčba pumpovými systémy, což v reálu funguje podkožně podávaným apomorfinem, nejčastěji v průběhu dne. Pacient má na sobě vlastně pumpu a pod kůži zavedenou jehlu, kde mu je kontinuálně podávané léčivo.

Vzácná porucha spánku

Další možností je intestinální gel, který je pomocí pumpy kontinuálně aplikovaný do dvanáctníku, tedy části tenkého střeva. Pacient má zavedený vývod - hadičku přes břišní dutinu. Realizuje se také stimulace mozkových struktur přes hloubkové mozkové stimulace. To funguje tak, že jsou pacientovi zavedené elektrody do konkrétních mozkových struktur, které jsou stále stimulované elektrickým proudem.

S výskytem onemocnění může souviset i vzácná porucha spánku, což může být vlastně jeden z prvních příznaků. Ten se občas vyskytuje už několik let před vznikem prvních pohybových příznaků.

Spekuluje se ale také nad kulturně podmíněných rozdílech. Na základě průzkumů se totiž zjistilo, že u lidí žijících v městech je větší prevence Parkinsonovy choroby než u lidí, kteří žijí na vesnicích. Každopádně jednoznačná příčina nebyla doteď zjištěna.

Co vlastně Parkinsonova choroba je?

Jedná se o progresivně neurodegenerativní onemocnění centrální i periferní nervové soustavy, která souvisí mimo jiné se ztrátou specifických nervových buněk produkujících dopamin. To je chemická látka, která funguje i jako nervový přenášeč a hraje klíčovou úlohu v motorických funkcích mozku.

Prvotní příznaky mohou být mírné a klidně si jich nemusíte ani všimnout. Viditelné příznaky ovšem zahrnují třesení, které obvykle začíná na ruce nebo prstech, když je ruka přirozeně uvolněná. Končetinový třes při činnosti, například během konzumace jídla, pití nebo i během psaní naopak pro tuto nemoc typický není.

Často ale dochází také ke zpomalení pohybu, strnulé chůzi, kroky mohou být kratší a těžší. Tuhnout mohou také svaly, a to ve všech částech těla. Dojít může k narušení přirozené rovnováhy i držení těla, vzniká tak často shrbený postoj. Dochází i ke ztrátám mimiky a gestikulace, změny v řeči, která velmi často dosahuje monotónnosti.

KAM DÁL: Klíšťová encefalitida se týká každého. Kdo si myslí opak, je mimo, říká doktor Kynčl.