Plíseň může napadnout celé vaše tělo, kožní mykóza si nevybírá. Nebývá to hezký pohled

Mykózy, neboli plísňová onemocnění, jsou lidská onemocnění vyvolaná houbami, mikromycetami
 

Nepříjemné svědění? Začervenání? Odlupující se kůže? I tak může vypadat kožní mykóza. Nenechte se mýlit, nejde pouze o estetiku, ale o seriózní zdravotní problém, který zdaleka nepostihuje pouze nehty. Může se objevit na pokožce kdekoli na těle. Rozpoznejte mykózu včas a dostaňte se opět do formy. Správná léčba a včasné rozeznání problému je základem úspěšného vyléčení. 

Kožní nebo nehtová, s mykózou se v minulosti setkala řada z nás. Málokdo si ale uvědomoval, že trpí právě plísňovým onemocněním. Chyba. První krok ke zdravým nehtům a pokožce je rozpoznání příznaků. Kdy máme zpozornět a začít trable řešit? Utněte je hned v počátcích, ne až v momentě, kdy je mykóza výrazně viditelná nebo nás obtěžuje.

„Dle etiologie můžeme povrchové mykózy rozdělit na kandidózy a dermatofytózy. Dermatofytózy dělíme dle lokalizace. Ve většině případů je postačující lokální terapie, která musí být zahájena včas, musí být důsledná a dlouhodobá. Celková terapie je indikována v případech, kdy hrozí rozšíření do hlubších tkání nebo při postižení rozsáhlých ploch nebo při neúčinnosti lokální léčby,“ píše na webu dermatologiepropraxi MUDr. Lucie Růžičková Jarešová.

Svědění, olupování nebo začervenání kůže, v pokročilé fázi puchýřky a vřídky na kůži nejsou normální. Co se týká nehtů, jakmile změní barvu či strukturu, něco je v nepořádku. Pokud mykóza například v případě nehtů postihne více než 25 %, lokální léčba už nemusí být úspěšná.

Jaká je léčba?

Co dělat, když nás kožní či nehtová mykóza překvapí? Záleží jen na nás, pro jaký krok se rozhodneme. Můžeme navštívit lékaře nebo požádat o radu lékárníka. V případě návštěvy lékárny ale lék vybírejte pečlivě podle toho, co vás trápí, a s ohledem na místo výskytu i to, jak lék působí. V lékárně je řada přípravků, ale ne všechny mají stejný účinek.

Některé původce mykotického onemocnění pouze potlačují, jiné původce přímo ničí. Například účinná látka naftifin proniká do hlubších vrstev kůže, kde zabraňuje šíření mykotického onemocnění a rychle ulevuje od svědění. Abychom ale zabránili návratu onemocnění, doporučuje se pokračovat v léčbě ještě alespoň dva týdny po vymizení příznaků nebo obtíží.

Jak mykotickému onemocnění předcházet?

  • Pantofle vždy s sebou. Koupaliště, bazén, sauna nebo fitko, plísně mají rády hlavně vlhká prostředí. Kontrolku zapněte na všech místech, kde se bosá noha setkává se zemí. Příště si do tašky k ručníku přihoďte i přezůvky.
  • Ty karimatky. Sportem ke zdraví? O tom není pochyb. Mykóza může čekat ale i ve sportovních centrech. Pilates nebo hodina jógy, vždy půjčenou karimatku důkladně vyčistěte dezinfekcí nebo vezměte vlastní, jistota je jistota. Ponožky nestačí, protože mykóza se může objevit kdekoliv na těle, nejen na chodidlech, i když právě tam je nejčastější.
  • Boty už jenom své a pořádně si je střezte. Je pravda, že naše výstavní lodičky nebo nejpohodlnější kecky jen tak někomu nedáme. Totéž by mělo platit i o domácích pantoflích.
  • Kvalita nad kvantitou. Když se jedná o boty, není radno šetřit. Spokojte se raději s garderobou, která bude čítat o dva páry bot méně, ale o to budou kvalitnější. Za pár ušetřených korun nám ty trable nestojí. Při nákupu nových krasavic vybírejte prodyšné, přírodní materiály, ve kterých bude noha dýchat, nedojde k jejímu zapaření a chodidlo zůstane v suchu.
  • Vybírejte pečlivě. Chodíte na pravidelnou pedikúru? Tak to má být. Dejte si ale pozor, aby používané nástroje byly sterilní. Dáváte přednost domácí péči? Kupte si pemzy na jedno použití a mějte své vlastní.

A jak se mykózy zbavit?

Včasná a správná léčba je základ a věřte, není na co čekat. Mykóza sama nezmizí. Něco se vám nezdá? Obraťte se na lékaře nebo lékárníka a řešte trable co nejdříve. Volně prodejný léčivý přípravek Exoderil, který ničí původce mykotického onemocnění, je k dostání jak ve formě krému, který je vhodnější na léčbu kožních mykóz, tak i ve formě roztoku, který je ideální na nehty a vlasatou pokožku hlavy.

KAM DÁL: Chcete se v noci konečně pořádně vyspat? Cesta může být celkem snadná.


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru