Ploché nohy jsou stále větší problém. Co dělat, abyste netrpěli více, než je nutné?

„Noha je umělecký výtvor složený ze 26 kostí, 107 vazů a 19 svalů,“ napsal kdysi Leonardo da Vinci
Zobrazit fotogalerii (3)
 

Trápí váš často bolesti chodidel, kolen, kyčlí, páteře? Viníkem těchto obtíží mohou být i ploché nohy, které jsou často spouštěčem mnoha tělesných problémů u dospělých i dětí. Na zdraví svých chodidel bychom proto neměli zapomínat, přeci jenom nohy jsou nejvíce namáhanými končetinami našeho těla.

Máme dvě základní roviny vyklenutí chodidla, a to je příčná a podélná. Podle nich následně mluvíme o noze příčně ploché nebo podélně ploché. U malých dětí ve věku do tří let je “plochá” noha normální, protože se v podélné klenbě nachází tukový polštářek.

U školáků a dospělých je spíše vhodné měnit postavení valgózní paty, které si můžeme ověřit pomocí olovnice a mediálním zatížením klenby za pomoci podoskopického vyšetření.

Jaké jsou příznaky?

Nejčastější příznaky jsou bolesti v různých částech chodidel a nohou při běžné zátěži, jako je dlouhá chůze nebo běh. I dlouhé stání umí kvůli ploché noze bolest vyvolat. Obtíže mohou začínat postupně, nenápadně a nepravidelně, až přejdou v stálou bolest téměř při každém kroku. Těžší fáze plochých nohou již pak ovlivňuje celkově, jak stojíme a jak se hýbeme, a mohou tak způsobovat bolesti zad.

Příčiny ploché nohy

Jedním z důvodů vzniku je genetika, ale ne všechno se na ni dá „svádět“, svoje udělá i životní styl především v době růstu. Více než kdy jindy zde platí, že co můžete udělat hned, není radno odkládat.

"Častým důvodem je i důsledek nedostatečného přirozeného pohybu nebo nesprávný výběr obuvi, jako je malá nebo špatně padnoucí bota. Ploché nohy mohou trápit i ty jedince, kteří jsou celý den „na nohou“. Lidé, kteří při práci stojí, by měli mít kvalitní ortopedickou obuv," říká fyzioterapeut PhDr. Kryštof Kuba.

Pozor na příliš časné nošení bot u dětí

U dětí pak může být za vznikem ploché nohy i to, pokud začnou nosit boty ve věku, kdy ještě přirozeně nechodí. Ploché nohy u dětí se projevují valgózním postavením paty a vnitřní zátěží chodidla. Ta se samozřejmě projevuje na chůzi a postavení kolen a kyčlí. Bolest není moc častá.

"Na místě jsou tedy vložky do bot, aby korigovaly postaveni paty + jednoduchá cvičení např. chození po zevních hranách, špičkách, výpony na špičky apod. V případě výrazně zkrácených svalů je nutné aspoň 2x denně protahování s pomocí rodičů. Pokud se stav i v tomto režimu po několika měsících zhoršuje, je krajním řešením operace," říká fyzioterapeut Mgr. Peter Hafič.

Léčba plochých nohou  

U snížení klenby nohou se rozeznávají tři stupně. U prvních dvou je nejlepší léčbou jednoduché cvičení odpovídající tomu, jaké jsou fyzické možnosti pacienta, individuálně doporučujeme vhodnou ortopedickou obuv a častější střídání obuvi. U třetího stupně je již často doporučený chirurgický zákrok.

Mezi časté trendy patří také chodit bez bot, tzv. barefoot, jak toto působí na ploché nohy? "Nemyslím si, že je to optimální pro pacienty s obtížemi s plochou nohou. Pokud již chcete chodit bez bot, tak změna na tzv. barefoot by měla být pozvolná a ne okamžitá. Může to udělat více škody než užitku. I když vám budou propagátoři hlásit opak, ba dokonce zázraky," uzavírá Hafič.

KAM DÁL: Zápach nohou může být hodně nepříjemný. Sázka na bylinky se vyplatí, pomáhají i proti bolesti.


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru