Vysoký tlak je pomalým zabijákem. Tyhle potraviny ho zvládnou držet na uzdě

Pomyslným zázračným elixírem, který se doporučuje užívat během hypertenze, je čerstvá šťáva z červené řepy v kombinaci s medem
Zobrazit fotogalerii (3)
 

Hypertenze je závažným problémem, který není vidět, ale umí způsobit pořádnou paseku. Je totiž přímo zodpovědný za velkou část srdečních problémů. Nemocní se totiž cítí zpravidla velmi dobře a ve většině případů nevědí, že se v jejich těle děje něco špatného. Co se stane v případě, že je krevní tlak příliš vysoký, a jak s tímto stavem bojovat?

Pokud je krevní tlak příliš vysoký, musí srdce pracovat daleko usilovněji, aby dodalo dostatek krve, a tím i kyslíku, do orgánů a všech tkání v těle. To samozřejmě klade na srdce i cévy velké nároky. Vysoký krevní tlak je hlavním rizikovým faktorem během postižení mozkovou mrtvicí, při vzniku infarktu myokardu a také srdečně-cévních nemocí.

Léčivé účinky potravin

Od začátku padesátých let minulého století jsou masivně zveřejňované studie, které podporují vztah mezi solením a vysokým krevním tlakem. Někteří odborníci však považují hypertenzi za chorobu, která je vyvolaná více nedostatkem vápníků než častěji udávaným nadbytkem sodíku. „Je však jisté, že nadbytek soli může už existující vysoký krevní tlak ještě zvýšit a vyvolat následné komplikace jako mrtvici, srdeční infarkt nebo selhání ledvin. Jen dlouhodobé omezení soli může přinést uspokojivé výsledky,“ říká MUDr. Dalibor Kratěna.

U mnohých potravin se zjistilo, že pomáhají snižovat krevní tlak. „Patří k nim sója a její produkty, které obsahují velké množství potřebných látek. Pravidelná konzumace obilných vloček pomáhá snižovat krevní tlak a také příznivě působí při některých chorobách srdce a infarktu.“

Omezení konzumace tuků, hlavně pak živočišných, by mělo mít vliv na snížení vysokého tlaku. Vyhýbejte se také sladkým pokrmům, zákuskům a slazeným nápojům. Pozor si dejte i na kofein nebo alkohol. Omezení pití kávy, všech kofeinových nápojů a alkoholu výrazně podporuje snížení krevního tlaku.

Řepa jako zázračný elixír

Pomyslným zázračným elixírem, který se doporučuje užívat během hypertenze, je čerstvá šťáva z červené řepy v kombinaci s medem. Skutečným pokladem je také celer, který obecně ovlivňuje lidský organizmus v mnoha směrech. Všichni pacienti s vysokým krevním tlakem by ho měli konzumovat co možná nejčastěji, má totiž silné účinky i v této oblasti.

Podobně funguje také okurka, případně okurková šťáva. „Cibule dovede snížit nejen vysoký tlak, ale také obsah tuku v krvi a navíc jako bonus ještě rozpouští krevní sraženiny. V Řecku se hypertenze už tisíce let léčí zvýšenou konzumací česneku. Ten je u nás velmi lehce dostupný. Za rozumnou dávku se uvádí 1 stroužek na osobu na den a nebo dvakrát až třikrát týdně 1-2 stroužky česneku s týdenní přestávkou,“ vysvětluje Kratěna.

Fungují i vitamíny a minerály

Hlavně to platí u vitamínu E a také B3. Mimo snižování krevního tlaku jsou schopné také redukovat hladinu cholesterolu. Vápník, který je důležitý hlavně pro zdravé kosti a zuby, má také schopnosti snižovat krevní tlak. Z některých studií totiž vyplývá, že pokud v mladším věku konzumujete dostatek potravin s vápníkem, pak může být společnost s dalšími vhodnými zdravotními návyky účinnou zbraní proti vysokému tlaku v pozdějším věku. Rostlinnými zdroji jsou hlavně mák, sója, mrkev, petržel, sušené fíky nebo mandle.“

Studie potvrzují, že je ochráncem před vysokým tlakem také draslík. Pokud tak zvýšíte jeho množství v krvi, pak můžete snížit množství léků potřebných na snížení krevního tlaku. Draslík totiž dokáže působit přímo na cévy, roztahuje je a díky tomu snižuje hypertenzi.

Srdeční minerál hořčík se také účinně spolupodílí na snižování krevního tlaku. Tento nevyhnutelný prvek je také prostředkem proti stárnutí. „Mějte tak na paměti, že byste ho měli ve stravě obsáhnout co nejvíce. Doporučuje se ale také léčivo rutin, který nám ve velkém dodává pohanka. Nejlepší je ho konzumovat v kombinaci s vitamínem C, tedy třeba se syrovou zeleninou,“ dodal Kratěna.

KAM DÁL: Psa jí ukradli přímo na ulici, hodili ho do dodávky a ujeli. Pro gangy je to hodně výnosný byznys.