Zimní smog může i zabíjet, rouška je na něj krátká. Chránit se můžete několika způsoby

Pomoci vám i vašim dětem může inhalace, která se doporučuje provádět denně po dobu alespoň 10 - 15 minut
Zobrazit fotogalerii (2)
 

Zimní smog vzniká nejčastěji v průmyslových aglomeracích či hustě osídlených oblastech sloučením mlhy s oxidy síry a dalšími látkami, které jsou tvořeny spalováním. Ke znečištění vzduchu přispívá průmysl i automobilová doprava. Zesilují ho teplotní inverze a bezvětří. Objevuje se nejčastěji v období od listopadu do února. Bohužel, na smog je obyčejná rouška krátká, pomoci však mohou kvalitnější respirátory a také inhalace, díky které odplavíte nečistoty z dýchacích cest.

Citlivou skupinou ohroženou smogovou situací jsou děti včetně kojenců a těhotné ženy. Dále sem patří starší lidé a osoby s chronickým onemocněním dýchacího ústrojí, jako je astma či chronická obstrukční choroba plic a oběhového ústrojí a také lidé jinak oslabení například kombinací stresu, kouření, nevhodné výživy, lidé v rekonvalescenci, s oslabenou imunitou.

Jak se nejlépe chránit?

Pokud trápí dýchací potíže i vás, kromě omezeného pohybu venku se snažte vyhýbat i dalším rizikovým faktorům, mezi které patří kouření, a to i to pasivní. Nezapomeňte ale doma větrat. Zůstat doma zavřený bez čerstvého vzduchu je totiž snad ještě horší než vyrazit ven. „Větrat je potřeba, i když je smog, ale větrání by mělo být krátké, 3-4 minuty, a intenzivní,“ radí odborníci ze Státního zdravotního ústavu. Pokud se se smogovou situací potýkáte v místě vašeho bydliště často, zvažte investici do domácí čističky vzduchu.

Pomoci vám i vašim dětem může inhalace, kterou se doporučuje provádět denně po dobu alespoň 10 - 15 minut. „Při potížích doporučuji zvlhčování nosní sliznice aerosolovou terapií pomocí kompresorových inhalátorů (například Omron). Inhalování může pomoci i při virových respiračních nemocech, při alergických příznacích z horních cest dýchacích nebo některých zánětech. Zvlhčená sliznice díky tomu dokáže lépe odstraňovat usazené alergeny či nečistoty,“ vysvětluje prof. MUDr. Petr Pohunek.

Co dělat během vyhlášené smogové situace, i když váš obtíže netrápí?

  • Omezte pohyb v době ranních hodin a od 16 h do večerních hodin
  • Omezte větší fyzickou venkovní aktivitu
  • Omezte větrání místností – větrejte krátce a intenzivně
  • První příznaky onemocnění dýchacího ústrojí se snažte léčit včasně a účinně
  • Sledujte aktuální informace na webu Českého hydrometeorologického ústavu: portal.chmi.cz
  • Pokud to bude možné, snažte se využívat služeb MHD a automobily nechejte několik dní doma
  • Pokud žijete v oblasti, kde je smogová situace vyhlášena, snažte se minimalizovat vypouštění škodlivin do ovzduší

KAM DÁL: Pokojové rostliny jako zázračné čističky vzduchu? Vůbec ne, za tento mýtus může zřejmě NASA.


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru