Osamělost novoročního čističe

Pracovníci technických služeb mají na Nový rok spoustu práce
01.01.2017 - 10:00   |  

KOMENTÁŘ Střepy skla, pestrobarevné zbytky pyrotechniky, opuštěná bota, poházené lahve sektu. To vše mizelo na lopatě trpělivého muže v modrožlutém. "Protože byli opilí," vysvětloval své počínání zhruba osmiletému zvědavci, kterého zajímaly hromady odpadků na korbě přistaveného náklaďáčku, osamělý ranní pracant. Čekala ho dlouhá a nelehká šichta, zatímco ostatní vyspávali zbytkový alkohol.

Do mrazivě šedivého a ospalého rána se probudil nový rok 2017. Poklička inverze přidusila sluneční paprsky, při zemi mezi paneláky se táhl kouř z komínů nedalekých domkařů a sladce škrábal na mandlích. Mlha se rozhodla, že v první den roku nebude vstávat. Ospalé ticho narušoval jediný muž, pověřen zbavením centra od zbytků bujaré silvestrovské noci.

osaymělý čistič novoročního rána

"To Vietnamci, co neprodali, to tu vystříleli," pokračoval v komentáři ke stejně osamocenému dítěti novoroční čistič, aniž by vzhlédl od svého pracovního náčiní. Ranní návštěvníci svátečních bohoslužeb při cestě do některého ze dvou místních kostelů museli více než k Bohu klonit své zraky pod vlastní nohy, aby nešlápli do pozůstatků posledního večera starého roku…

Čistič, kluk ani nikdo další netuší, co přinese právě začínající rok. Jisté však je, že se už po neděli čmoudilové mohou dočkat návštěvy úředníka, který jim přijde zkontrolovat, čím doma topí. Radost asi nemají ani gembleři z nového zákona o hazardu, který počítá s registrací lidí v osobním bankrotu nebo hmotné nouzi.

Děti, ty si už ve školách nekoupí oblíbené pamlsky a nápoje s vysokým obsahem soli, cukru nebo tuku. Zdravý vývoj dětí zase ohlídá represivní opatření ministryně školství. Alespoň, že kýžený klid přinese nový atomový zákon, který zpřesňuje pravidla pro provoz současných a spouštění nových bloků jaderných elektráren…

 


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru