Chcete získat více jak 120 000 korun na nový kotel? Přečtěte si jak na to!

Ministerstvo životního prostředí uvolnilo peníze na dotace pro pořízení kotlů
15.07.2015 - 17:40  

Používáte starý kotel na topení? Ministerstvo životního prostředí právě dnes představilo nový program, díky kterému bude možné čerpat prostředky na výměnu těchto kotlů za nové, které neuvolňují tolik škodlivých plynů. Získat můžete až 127 000 korun!

Středočeský kraj je prý připraven

Programu, který vyhlásilo Ministerstvo životního prostředí a který bude hrazen z peněz Evropské unie, se mohou účastnit jednotlivé kraje, které o peníze zažádají. Následně pak budou kraje rozhodovat, jakým způsobem se peníze rozdělí konkrétním lidem. Ministerstvo žádají tedy o finance přímo kraje, a to do 30. září, a až v druhé vlně pak samotní občané. Například Středočeský kraj přitom prohlásil, že je připraven o dotaci zažádat. „Vyhlášení výzvy pro získání dotace na výměnu kotlů Středočeský kraj každým dnem očekával a rozhodně je připraven o ni požádat. V tuto chvíli však ještě čekáme na bližší podrobnosti a upřesnění technické specifikace pro podání žádosti. Jakmile informace získáme, chceme žádost vypracovat v co nejkratším termínu,“ prohlásil středočeský hejtman Miloš Petera (ČSSD).

 

V první řadě na výměnu kotlů

Peníze lze v první řadě využít na výměnu starého kotle na pevná paliva za kotel novějšího typu, který uvolňuje mnohem méně škodlivých látek do ovzduší. Dále je možné podpořit projekty, které zahrnují výměnu zdroje tepla za tepelné čerpadlo, instalaci solárních panelů sloužících k vytápění, nebo i investice do zateplení domu, které ještě zlepší využití nového kotle. 

 

Třída kotle je neměnná 

Kraje mohou do jisté míry rozhodovat o tom, komu bude dotace udělena, ale některá kritéria jsou neměnná, je to třeba emisní třída vyměněných kotlů (musí jít o IV. třídu), dále výše dotace, nebo další opatření u domu, která je třeba vykonat, jako je třeba další zateplení a ochrana úniku tepla. Jisté je, že lze vyměnit dokonce i uhelné kotle opět za uhelné, ačkoliv se tato možnost původně Evropské komisi nelíbila. Nové kotle mají však takové parametry, že je možné je uznat i za ekologické vytápění. 


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru