Na kotle bude chtít Středočeský kraj 518 milionů. Šanci požádat o ně budete mít brzo i vy

O peníze na kotle mohou žádat pouze rodinné domy s energetickým průkazem C.
 

Dotace na výměnu starých kotlů za nové, ekologické se žádají prostřednictvím krajů. Středočeský kraj bude požadovat od státu na tyto dotace 518 milionů korun, tedy kolem 17% z celkového objemu. 

Staré kotle s ručním přikládáním za tepelná čerpadla 

Tuto výzvu vyhlásilo 15. července Ministerstvo životního prostředí. To hodlá nabídnout lidem 9 milionů korun, aby vyměnili své neekologické kotle za úspornější, tedy výměna hlavního neekologického zdroje vytápění na pevná paliva s ručním přikládáním za tepelné čerpadlo, kotel na pevná paliva či plynový kondenzační kotel v kombinaci s instalací solárně-termických soustav pro přitápění nebo přípravu teplovodního vytápění a o mikroenergetická opatření.

 

Peníze chtějí po státu kraje

O peníze však žádají v první řadě kraje, konkrétní občané až posléze. Hejtman Středočeského kraje oznámil, kolik bude žádat: "Minimální procentuální podíl na alokaci finančních prostředků v dané výzvě pro náš kraj představuje 17,26 procent celkové alokace, tedy 518 milionů korun,“ o dotaci musí kraj požádat do 30. září. „Oproti předchozímu roku není v letošním roce při financování záměru výměny kotlů nutná spoluúčast kraje, na druhé straně je ale dosažení na tuto podporu přísnější.

 

Žádost o peníze až po prokázání, že bude úspora účinná

"Žadatel může vyměnit kotel na pevná paliva za kotel nejvyšší třídy, splňující současně u kotlů na pevná paliva směrnici o Ekodesignu, tedy emisní parametry přísnější než 5. třída,“ upozornil hejtman Miloš Petera. „Fyzická osoba může předložit žádost o dotaci až po získání potvrzení o vhodnosti mikroopatření nebo předložení průkazu energetické náročnosti budovy,“ dodal. Středočeský kraj do roku 2018 musí vyměnit 3 460 kotlů, pokud se mu to nepodaří, hrozí mu sankce. 

 

Kde se dozvíte více

O podmínkách této výzvy jsme psali v tomto článkuDále jsme vás informovali v tomto článku, že více peněz na kotle dostanou v těch obcích, kde je zhoršené ovzduší. Seznam těchto obcí jsme přinesli v tomto článku.


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru