Víte, jak lze pojistit nemovitost a před čím si dát pozor?

Víte, jak svou nemovitost nechat správně pojistit?
 

Vlastníte nemovitost? Ačkoliv se říká, že nemovitosti jsou nejlepší investicí, o kterou nemůžete přijít, není to tak zcela pravda. Požár, živelné pohromy, stále častější povodně – možností, jak o dům přijít je skutečně hodně a zdaleka se netýkají jen těch ostatních a případů v novinách. Proto je třeba včas myslet na správné pojištění domácnosti, aby vám nezbyly jen oči pro pláč.

Nepojistitelné nemovitosti ze záplavového území

O pojištění nemovitosti se hovořilo hlavně v poslední době v souvislosti s povodněmi. Vodohospodáři a meteorologové nás totiž varují, že právě povodní bude stále více přibývat a že už daleka nepůjde o je, který se opakoval tak jednou za deset let. Právě v souvislosti s povodněmi vzniklo mnoho nepojistitelných nemovitostí – riziko, že dojde k zaplavení nemovitosti je pro pojišťovny příliš vysoké a skoro hraničí s jistotou.

Pojištění domácnosti nebo nemovitosti?

Chcete si sjednat pojistku? Dejte si pozor na to, zda si pojišťujete domácnost nebo nemovitost, tyto pojistky se totiž liší svým krytím. Pokud pojišťujete domácnost, pak pojišťujete její běžné vybavení – elektrospotřebiče, koberce, elektroniku a další vybavení domácnosti. Připojistit lze třeba i domácí mazlíčky, pojistka kryje poškození, nebo odcizení těchto předmětů. Oproti tomu pojistka nemovitosti kryje škody na nemovitosti jako na celku, tedy např. poškození střech, stěn, stropů, plotů, chodeb, půdy a dalších součástí nemovitosti. Pojistka kryje běžné poškození např. živelnou pohromou, připojistit se lze také proti krádeži.

Když je pojištění nutné

Pojištění majetku je vaším vlastním prospěchem, v některých případech může být však pojištění povinné. Například pokud kryjete pořízení domácnosti hypotéčním úvěrem, můžete být k pojištění zastavené domácnosti přinuceni bankou. Nemovitost se pojišťuje ne na její tržní hodnotu, ale na částku, která by byla třeba, aby byla zničená nemovitost znovu pojištěna. Nejde tedy o cenu, za kterou by se třeba dům prodal, ale cenu za materiál a práci pro výstavbu nového domu. 


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru