Kam s bioodpadem? Objednejte si popelnici, nebo kompostujte!

Bioodpad nevyhazujte do běžné popelnice!
 

Nakládání s odpadem se řeší stále častěji. Jistě dobře víte, že odpad by se měl třídit a vhazovat do určených odpadkových nádob. Víte, jak přesně máte nakládat s tzv. bioodpadem? 

Tzv. bioodpad, neboli přírodně rozložitelný odpad produkuje každá domácnost. Nejčastěji se jedná o odpad z domácnosti (zbytky ovoce a zeleniny, kávové a čajové zbytky zbytky pečiva skořápky z vajíček a ořechů, lepenka, papírové kapesníky, ubrousky, zvadlé květiny, zemina z květináčů, podestýlka domácích býložravých zvířat, zbytky vařených jídel), anebo o organicné zbytky a bioodpady ze zahrad jako je posekaná tráva, listí, větvičky plevele, zbytky ovoce, zeleniny piliny, hobliny, kůra popel ze dřeva trus býložravých hospodářských zvířat peří, chlupy, nebo vlasy. Právě tento odpad byste neměli vhazovat do popelnic na směsný odpad, ale  třídit jej a dále s ním nakládat speciálním způsobem.

 

Kompostujte a získejte kvalitní hnojivo

První z možností je bioodpad zpracovávat doma a zužitkovat jej na hnojivo díky technice kompostování. Možná vás překvapí, že kompostovat můžete dokonce i v bytě, i když nevlastníte zahrádku. V takovém případě je třeba využít speciální zařízení tzv. kompostér, který si můžete buď vyrobit, či pořídit a jehož obsluha je velmi jednoduchá. Bytové kompostéry si přiblížíme v samostatném článku. Kompost venkovní si mohou založit šťastlivci se zahrádkou, kteří také hnojivo využijí na celou zahradu, nejenom třeba na bylinky za oknem. Některé obce pak zakládají obecní komposty, kam lze bioodpad odvážet. 

 

Nechejte si bioodpad odvézt 

Pokud se nechcete zabývat produkcí hnojiva a kompostování, můžete si nechat bioodpad vyvážet. Zeptejte se u společnosti, která ve vašem okolí sváží odpad, zda tuto službu také poskytuje. K ukládání bioodpadu slouží hnědé popelnice, které se vyvážejí ve sjednaném intervalu. Tyto popelnice sice vypadají na první pohled prakticky stejně jako popelnice na směsný odpad, ale ve skutečnosti mají speciální konstrukci, díky které je odpad provzdušněný a nezahnívá a nepáchne. Z bioodpadu se také uvolňuje vlhost, ten postupně zmenšuje svůj objem, takže se jej do popelnice vejde dostatečné množství. Obsah popelnice se pak sváží speciálním vozidlem, ze kterého nic neuniká a vozidlo neznečisťuje silnici. 

 

Třídění bioodpadu se vyplatí

A co z toho? Pochopitelně vvás může hřát na srdci to, že jste učinili něco správného pro životní prostředí, ale i zde se ukazuje, že co je ekologické, je i ekonomické. Pečlivým tříděním bioodpadu totiž výrazně snížíte náklady na vývoz směsného odpadu, které jsou zdaleka ty největší. A to se přece vyplatí! 


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru