Chcete se doma koupat? Dejte přednost koupacím jezírkům!

Co byste řekli, abyste místo umělých a chlórem zavánějících bazénů si vybudovali koupací jezírko, které působí přirozeně a ještě zkrášlí zahradu lekníny a jinými rostlinami? 

12.07.2015 - 13:00  
Koupací jezírka dobře vypadají a do krajiny lépe zapadnou

Proč koupací jezírka? 

Bazén již není na zahradách rozhodně ničím neobvyklým, jejich ceny klesly a najít je můžeme na každé druhé zahradě. Pokud se však podíváte na zahradu, kde je vybudováno koupací jezírko, určitě nám dáte zapravdu, že do exteriéru zapadne lépe a že koupat se v něm představuje jistě větší potěšení. Zatímco bazény si mohou být podobné jako vejce vejci, koupací jezírko je možné vytvořit zcela originálně a tak, aby se na zahradu perfektně hodilo. Jezírko nemusí mít klasický obdélníkový tvar, ale může být nepravidelného tvaru, jako jezero v přírodě. 

 

Žádná chemie

Zatímco v bazénech se čistí voda pomocí různých chemikálií, v koupacím jezírku tuto funkci obstarávají různé rostliny, nebo organismy, které odebírají z vody potřebné živiny a řasy, které zde nechceme, se tak nemají jak rozmnožovat a voda zůstává průzračně čistá.Koupací jezírko se také může sestávat s dvou částí, a to z té koupací a dále pak z čistícího jezírka, které bude obsahovat právě čistící rostliny a ze kterého bude voda přepadávat do druhé části pro plavání. Čištění lze také zajistit různými mechanickými čističkami, což jsou třeba různé vaky a kontejnery s hoblinami ze speciální  látky, které na sebe dokáží nachytat mikroorganismy, které by způsobovaly zakalení vody. 

 

S plochou nešetřete

Aby jezírko plnilo dobře svou funkci, musí mu být věnována alespoň minimální plocha. Nejmenší hloubka jezírka je pak 1,3 metru, pochopitelně ččím větší plochu můžete jezírku věnovat, tím lépe. Na dno jezírka je třeba položit speciální fólii, která zajistí to, že voda z jezírka nebude prosakovat. Jezírka moho být dále vyzděná, anebo zcela přírodní. Stejně tak i jejich břehy mohou být zpevněné, anebo využívající přírodního terénu. Stavbu jezírka lze zadat na klíč některé ze specializovaných firem, či si lze některé části stavby, například vyhloubení jámy na jezírko, realizovat svépomocí. Jezírko můžete doplnit třeba vodopádem, či tekoucí stěnou, pokud vám prochází zahradou potůček, lze jej do jezírka svést. Dále můžete u jezírka zbudovat molo, či třeba žebřík pro snažší přístup a v neposlední řadě sem instalovat různé okrasné rostliny. Vždy si můžete být jisti, že se v něm bude skvěle koupat a že vedle dnes již tak obvyklých bazénů vzbudí patřičnou pozornost. 

Klíčová slova: