Chcete příspěvek na zateplení domu? Zelená úsporám to umožní i nadále

Díky programu Nová zelená úsporám můžete získat prostředky na zateplení domu
 

Jste majitelem rodinného domu a plánujete některou opravu, díky které se stane váš dům energeticky úspornější? Pak by vám mohl stát přispět na tuto úpravu nemalé prostředky.

V programu Nová zelená úsporám se plánuje hned několik změn, které by měly přispět k tomu, aby bylo čerpání prostředků snadnější.

 

Poslední etapa skončila 15. července

Jedna z posledních etap tohoto programu skončila teprve nedávno. Do 15. července letošního roku šlo totiž podat žádost o příspěvek, a to třeba na novou fasádu, na výměnu starých neekologických kotlů za nové, ekologičtější, nebo třeba na instalaci solárních systémů. Dále bylo možné takto podpořit výstavbu rodinných domů s nízkou energetickou náročností. Pro tento program bylo původně určeno 600 milionu korun, které stát získal z prodeje emisních povolenek, stát pak ještě přidal dalších 300 milionu korun. Dohromady tak bylo přijato 4322 žádostí za více než 995 milionů korun, příjem žádostí byl zastaven 15. července. Ve Středočeském kraji byl o dotace značný zájem, zájemci odsud podali druhý největší počet žádostí.

 

Nestihli jste? Neobávejte se

Pokud jste nestihli poslední výzvu programu Nová zelená úsporám a přitom plánujete stavbu, nebo přestavbu, kterou by mohl stát zaplatit, nebojte se, může se dostat i na vás: „"Novou výzvu na NZÚ bude možné od podzimu vhodně kombinovat s připravovanými kotlíkovými dotacemi. V jejich rámci bude možné získat dotace na kotle na pevná paliva - uhlí a biomasu a jejich kombinaci, na plynové kotle, tepelná čerpadla a nově i na mikroenergetická opatření. Výše dotace se bude pohybovat od 70 do 85% a bude odstupňovaná např. podle znečištění ovzduší v místě výměny kotle nebo právě podle druhu paliva. Nejvíce zvýhodněné budou kotle na OZE," sdělil ministr životního prostředí Jaroslav Brabec. O „kotlíkové dotaci“ jsme vás již informovali v samostatném článku.

 

Nově i na solární panely

Od nynějška navíc nebudete muset sledovat, zda náhodou nevypíše ministerstvo nějaký program, abyste si rychle sehnali projektovou dokumentaci a žádost podali. Nově totiž budete moci podat žádost kdykoliv v průběhu roku. Tak se vám už nemůže stát, že by vám některý z programů utekl a vy jste nestihli žádost podat. Dále lze žádat i o příspěvek na fotovoltaiku, ale pouze takovou, která dodává elektřinu jen do vaší sítě, nikoliv na prodej. 


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru