Chcete prodat či pronajmout dům? A nezapomněli jste od 1. 7. na energetický štítek?

Energetický štítek má napovědět, kolik utratíte za energie
 

Víte, že i když proběhne prodej domu či bytu podle regulí, vy zaplatíte daně, stejně vám může hrozit pěkně mastná pokuta? To v případě, že si nenecháte pro svůj dům vypracovat tzv. energetický štítek, kterým prokazujete energetickou náročnost budovy.

 

Štítek napoví, kolik utratíte za energie

K čemu má štítek sloužit? Jde o to, aby lidé vyhledávali energeticky méně náročné nemovitosti, případně, aby k tomu byli motivováni sníženou cenou nemovitosti. Z logiky věci by energeticky náročnější nemovitost měla být levnější než nemovitost, ve které utratíte za energie méně. Proto po nás vláda chce, abychom si nechali vypracovat průkaz energetické náročnosti, tzv. energetický štítek, ve kterém bude uvedeno, kolik se v domě utratí za energie, případně, jak je dům izolován apod. Štítky vystavují specializované firmy, které pochopitelně tento zákon vítají, neboť za jeden štítek zaplatíte od 3 do 15 tisíc korun podle velikosti budovy. Výjimku tvoří stavby, které vznikly před rokem 1947. Pokud se majitel s kupujícím dohodnou, že štítek není třeba, majitel jej nemusí předkládat. Podmínkou ovšem je, že budova neprošla nějakou zásadnější rekonstrukcí.

Povinnost budou mít i realitky

Od 1. července letošního roku jsou realitní kanceláře povinné zveřejňovat energetické třídy nemovitosti v inzerátech. Pokud tak neučiní, mohou slíznout mastnou pokutu, a to až do výše 100 000 korun. Majitel nemovitosti je povinen předat realitce energetický štítek prodávaného domu, pokud tak neučiní, pak realitka musí uvést, že má nemovitost tu nejhorší energetickou třídu, což majitele pochopitelně při prodeji poškodí. Pokuta stejné výše hrozí majiteli nemovitosti, když bude prodávat nebo pronajímat sovu nemovitost sám a energetický štítek nepředloží.

 

 


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru